Povodí Vltavy opraví 100 let starý jez na Mži v Plzni-Křimicích

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
31.07.2008 16:35
Plzeň

Plzeň - Povodí Vltavy zahajuje opravu významného a téměř 100 let starého jezu na řece Mži v Plzni-Křimicích. Investice za šest milionů korun zlepší do konce roku technický stav objektu, který se má brzy stát kulturní památkou. Jde o 14 metrů široký poklopový mostový jez, jeden ze dvou posledních a funkčních dochovaných jezů tohoto typu v ČR. ČTK to řekla ČTK mluvčí povodí Petra Krainová.
    "Opraví se celá nosná konstrukce, spodní stavba, navazující opěrné zdi a jezový poklop. Stavbaři také vymění zkorodované prvky, ale zachovají jejich rozměry a opraví poškozené spáry," dodala. Povodí Vltavy jako provozovatel jezu zachová původní koncepci jezu. Na opravu, která stabilizuje památku na desítky let, dohlídnou odborníci z Národního památkového ústavu a zástupci odboru památkové péče města Plzně.
    Jez na Mži byl postaven podle projektu profesora Jan Záhorského v roce 1911. Jezový otvor šířky 14 metrů je hrazen na výšku třemi poklopy, které jsou zavěšeny na obslužné lávce. Poklopové jezy, Záhorského patent, mají jako stavidla desky, které se vytahují a spouštějí svisle anebo šikmo, poklopy se otáčejí kolem osy vodorovné, kolmé na směr toku. Stejné jezy navrhl například na Chrudimce v Pardubicích, na Ploučnici v České Lípě a na Bělé v Ústí nad Labem. V ČR jich bylo postaveno šest.
    "Podle údajů Národního technického muzea v Praze z roku 1997 je jez patrně posledním, který dosud slouží původnímu účelu," řekl Pavel Domanický z plzeňského památkového ústavu. Vznikl při hydroelektrárně Lobkovického panství, nyní se nachází v památkové zóně. "S ohledem na velmi dobrý stav dochování a skutečnost, že jde patrně o jediný dochovaný objekt svého druhu dosud sloužící původnímu účelu, připravuje památkový ústav v Plzni návrh na prohlášení za kulturní památku," dodal.
    Jeho opravu přivítají také vodáci, kteří si na svých stránkách stěžují, že jez je rozbitý a "obrostlý pekelnou džunglí".
    Povodí Vltavy, které letos investuje do oprav 220 milionů korun, spravuje téměř 4900 vodních toků. Pečuje o 46 pohyblivých a 285 pevných jezů.
0 komentářů
přidat komentář