Policie prošetří drahou výstavbu brněnského justičního areálu

Vložil
ČTK
05.08.2008 13:50
Praha

Praha - Policie se bude zabývat případem příliš drahé stavby brněnského justičního paláce. Trestní oznámení podal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Vznik areálu, jehož cena přesáhla dvě miliardy korun, schválil bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, stavbu řídili lidé z vedení Krajského soudu v Brně

    Komplex justičního areálu měl před dvěma lety stát necelých 800 milionů korun. Dnes se ale cena dostala přes dvě miliardy. Kontroloři zjistili, že projektant palác navrhl bez ohledu na rozpočet a podle velkorysého projektu se také stavělo. Nyní by policie měla najít viníky obrovského prodražení stavby.
    "Měly by existovat podepsané doklady, kdo a co schválil," řekl HN Dohnal.
    Nové vedení ministerstva projekt změnilo. Podařilo se mu snížit náklady o 80 milionů korun, když vyškrtlo squashové kurty, wi-fi internet a telefonem ovládané žaluzie. Dlužilo však stavebním firmám, a ty začaly s pohledávkami obchodovat.
    Stanovisko exministra Němce není známo. Předseda brněnského soudu Jaromír Pařízek pro HN uvedl, že všechny jeho kroky schvalovalo tehdejší vedení ministerstva.
    Justiční palác v Brně je největší stavební investicí do soudnictví v regionu. Skládá se ze dvou staveb. Jedna má sloužit soudu, druhá Městskému státnímu zastupitelství v Brně. Podle zprávy NKÚ se prodražila hlavně dodatečně objednaná stavba dvou podzemních podlaží budovy zastupitelství. Krajský soud akceptoval, když stavební firma u dodatečné zakázky navýšila ceny o desítky procent oproti stejným pracím z dříve uzavřených smluv.
    Kvůli justičnímu areálu v Brně nelze v justici provádět další investice.
    Exministra Němce policie už vyšetřovala kvůli kauze katarského prince a kvůli plýtvání na ministerstvu. Státní zástupci ale pokaždé rozhodli, že nešlo o trestný čin.
0 komentářů
přidat komentář

Související články