Plzeňští památkáři by chtěli oživit areály dvou velkých klášterů

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
12.07.2006 16:00
Plzeň

Plzeň - Pracovníci plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu by chtěli v příštích letech výrazněji trvale oživit dva velké historické areály klášterů v Plasích na Plzeňsku a Kladrubech na Tachovsku. V Kladrubech by mohlo vzniknout přírodní divadlo a kulturní centrum, v Plasích zase centrum vzdělanosti s pobočkou univerzity, řekla dnes novinářům ředitelka plzeňského památkového ústavu Alena Svobodová.

Oba projekty, jak z obou historicky velmi cenných objektů učinit živé a po celý rok otevřené areály, jsou finančně nákladné a neobejdou se zřejmě bez finanční pomoci ze zdrojů EU.
V Kladrubech by měl získat novou funkci obnovovaný historický konvent. Památkáři ho nyní za 93 milionů korun opravují. Skončit by měli za dva roky. Po opravě by ale konvent zůstal prázdný. "Nemáme pro něj využití z hlediska prohlídkových tras. Byla by to trasa, která by návštěvníky už unavovala," poznamenala ředitelka. Podle jejích plánů by proto mohlo být v části konventu komfortní bezbariérové sociální zařízení, v části by mohla být restaurace a občerstvení. Ve stavbě se dochovaly mnišské cely - ty by se měly změnit v zázemí pro kulturní programy. Mohly by zde být šatny, či technické zázemí.
"Je tam jedno křídlo, které vyhořelo. Dělali jsme tam krov a je to nádherný prostor vnitřního sálu určený pro všechny typy živé kultury," řekla Svobodová. Tento sál by mohl sloužit celoročně. Na budovu konventu by mělo navazovat přírodní divadlo, na jehož jeviště by umělci vycházeli přímo z konventu. Projekt v hodnotě kolem sta milionů korun podle ředitelky našel podporu u ministerstva kultury a v současné době se bude zadávat studie proveditelnosti. Památkáři přitom spolupracují s řadou partnerů od obcí a měst, přes plzeňské divadlo až po neziskové organizace.
Celý areál by měl sloužit i jako přírodní park, kam by lidé mohli přijet třeba na piknik, plánuje Svobodová. Památkáři podle ní netouží jen po masovém turistice, ale po aktivním prožívání krásy památky a areálu buď z parku, z okolí, nebo z prohlídkového okruhu. "Památky mají zůstat zachovány se svou autentickou hodnotou, nemají se ničit a přizpůsobovat komerčně tak, aby se jim ubližovalo, ale zároveň se má hledat taková funkce, aby byly živé," tvrdí Svobodová.
Jejím snem je během několika let postupně oživit i další klášterní areál v Plasích. Měl by se stát centrem vzdělanosti, pobočku by zde mohla mít vysoká škola a studenti by se zde věnovali například krajinotvorbě. Areál by pak také prezentoval řemesla, mohla by zde být i expozice Národního technického muzea o vývoji stavebnictví. Plaský klášter, který stojí v centru města, by podle plánů Svobodové neměl brzdit místní lidi, ale naopak stát se pro ně potencionálem pro rozvoj turistiky i podnikání.
0 komentářů
přidat komentář