Plzeň chce mít v sadech Pětatřicátníků dům s podzemním parkováním

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
26.06.2011 23:00
Plzeň

Plzeň - Nový objekt, který by měl vyrůst na okraji historického centra Plzně v sadech Pětatřicátníků, má mít podzemní parkoviště. Město bude po budoucím soukromém investorovi požadovat, aby v objektu na místě bývalých slavných kasáren pluku Pětatřicátníků bylo nad parkovací potřeby stavby dalších 300 míst pro město. Stanovují to spolu s dalšími parametry budoucího objektu nové regulační podmínky města. Magistrát si požadavek na parkoviště kladl už dřív, ale nestanovil, zda mají být pod zemí nebo nad zemí, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Rund.

    Radnice chce ještě do konce roku vypsat výběrové řízení a najít zájemce o zastavení pozemku o celkové ploše přes 5100 metrů čtverečných. Město počítá s tím, že vítěz výběrového řízení bude mít zpočátku pozemek v nájmu, až postaví a zkolauduje objekt, pozemek mu město prodá. Podle kalkulace z roku 2009 je cena jednoho metru čtverečného od 16.000 korun, řekl Rund.
    Regulační podmínky města mimo jiné ještě stanovují, že na ploše má vyrůst čtyřposchoďový objekt, aby zapadal do okolní zástavby. Podmínky upravují i řešení dopravy, vjezdy a výjezdy i funkce objektu. "Využití je obchod, služby, bydlení, pokud to bude technicky možné a hygiena s tím bude souhlasit. Záleží na investorovi, jak se s tím v mantinelech daných městem vypořádá," uvedl Rund. Podmínky také upřesňují umístění výtvarného díla, jež má připomínat historickou paměť místa.
    Prostranství je v koncepčních materiálech města určeno jako místo pro kapacitní parkování pro centrum. Zatím je na nezastavěné ploše pozemní parkování. Radní si slibují, že postavením podzemního parkoviště se stovkami míst se podaří zklidnit dopravu a dostat auta co nejvíc z historického jádra města.
    Nový objekt má logicky doplnit uliční čáru. Budova kasáren historického 35. pluku stála v centru Plzně od roku 1826, zdemolována byla v roce 1969.
0 komentářů
přidat komentář