Performance Strašnického divadla upozorní na sídliště Solidarita

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
04.04.2014 15:10
Praha

Praha - Na kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita poukáže Divadlo X10 ve svém projektu v tomto unikátním urbanistickém celku pražských Strašnic. Neobvyklé představení se uskuteční 8. dubna jako první část cyklu Parkur, který bude hledat nové formy divadla převážně v exteriérových lokalitách Prahy 10. Startuje se v 19:30 hodin od Strašnického divadla, sdělila ČTK dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková.

    "Tématem inscenace Solidarita, kterou připravuje režisérka Lucie Ferenzová se svým tvůrčím týmem, se stane stejnojmenné sídliště. Srdcem čtvrti je právě Strašnické divadlo, stojící na místě, kde se kdysi odlévaly panely pro okolní zástavbu. Zde se shromáždí diváci, aby se vydali na putování za oživlými příběhy čtvrti," uvedla dramaturgyně.
    Autorské pásmo balancující na hraně divadelního dokumentu bude čerpat z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. Cesta nabídne několik pouličních výjevů, ale ukáže i soukromé prostory a zákoutí, jež se skrývají za fasádami či pod hladinou zástavby.
    Sídliště Solidarita, vybudované v letech 1947-1951 stejnojmenným stavebním družstvem podle návrhu skupiny architektů kolem Františka Jecha, bývá považované za první pražské sídliště v dnešním smyslu slova. Jeho koncepce představuje syntézu Le Corbusierových vizí Zářících měst, levicových úvah o úsporném bydlení a tradic českého a švédského modernismu a funkcionalismu 30. a 40. let. Tento urbanistický celek proti jiným sídlištím vyniká uměřenou zástavbou i velkorysou koncepcí veřejné zeleně.
    Podle tvůrců divadelního projektu poznamenal vznik sídliště i osudy jeho obyvatel solidární duch poválečné obnovy, ale i společenské napětí, jež nakonec vedlo k instalaci komunistického režimu.
    Součástí večera bude fotografická výstava stránek Opuštěná místa a Němá svědectví. Mezi herci se objeví Andre Bauer, Anita Krausová, Dana Marková, Lucie Palonciová, Vuk Čelebić, Václav Marhold a Anna Císařovská.
0 komentářů
přidat komentář