Pec pod Sněžkou má úvěr na novou lanovku, stavbě již nic nebrání

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
14.03.2012 21:30
Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Městu Pec pod Sněžkou se podařilo získat úvěr na stavbu nové lanovky na Sněžku, a stavbě tak už nic nebrání. ČTK to dnes řekl starosta Alan Tomášek. Stavba začne na jaře. Horní úsek přes 60 let staré lanovky se zastaví 13. května, spodní úsek přestane jezdit 2. září. Nová lanovka, která bude mít místo sedaček kabiny, by se měla rozjet na jaře 2014.
     Půjčku městu poskytne Komerční banka. Pro průběžné financování stavby bude moci město čerpat až 170 milionů korun, po dokončení stavby se půjčka přemění na dlouhodobý úvěr ve výši až 90 milionů korun. Získání úvěru nebylo pro město jednoduché. První tendr na poskytovatele půjčky město loni zrušilo, protože se nikdo nepřihlásil. V opakované soutěži radnice zjednodušila podmínky a Komerční banka byla jediným uchazečem.
     Úvěr bude mít úrok 4,37 procenta a město jej bude splácet 20 let. "Důležité je to, že úrok je fixní po celou dobu splácení. Podmínky úvěru jsou lepší, než jsme čekali," řekl Tomášek. Roční celková splátka by měla činit zhruba 6,3 milionu korun a město ji bude hradit pouze z budoucích výnosů lanovky. "Limit pro roční splátku jsme měli osm milionů korun," řekl starosta s tím, že úvěr běžné financování města ani jeho jiné investice neovlivní.
     Nová lanovka má podle vítězné nabídky stát 299 milionů korun bez DPH, z nichž zhruba 70 procent uhradí dotace z fondů EU. Dodavatelem stavby je firma BAK Trutnov ve sdružení s italskou lanovkářskou společností Leitner.
     Stavba sice oficiálně začala přípravnými pracemi v  září, ale zahájení prací na lanovce se proti původním plánům odsunulo z října na letošní jaro. Důvodem bylo to, že v trase nových patek pro sloupy na spodním úseku stavbaři našli elektrický kabel, který měl být podle dokumentace jinde.
     Nyní leží na některých místech trasy lanovky až kolem 1,5 metru sněhu. "Vypadá to, že nástup jara bude rychlý a sníh půjde rychle dolů. Začne se s  demolicí horního úseku a podpěr," řekl starosta. Podle náčelníka lanovky Jiřího Martince nebyla letošní zima na sníh nijak extrémní. "V Peci již jsou vidět hydranty, již je trvale nad nulou. Sněžka by měla být v květnu bez sněhu," odhadl Martinec.
     Od 12. do 27. dubna ještě podle něj čeká lanovku poslední pravidelná revize a údržba. "Poslední jízda až na vrchol Sněžky bude 13. května, na Růžovou horu se pojede naposledy 2. září. Pak se lidé na Sněžku dostanou jen pěšky," řekl Martinec.
     Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 minut na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.
     Celá stavba nové lanovky bude vzhledem k místu a tamním klimatickým podmínkám, zejména silným větrům, velmi náročná. Většina trasy je ve svažitém a těžko přístupném terénu, navíc v  přísně chráněné oblasti Krkonošského národního parku. Stavbaři kvůli tomu budou často používat vrtulník.


Provoz lanovky na Sněžku v roce 2012:

11. 4. 2012 ukončení provozu v zimní sezoně
12. až 27. 4. 2012 pravidelná údržba, lanovka mimo provoz
28. 4. 2012 zahájení provozu v letní sezoně
13. 4. 2012 ukončení provozu horního úseku z Růžové hory na Sněžku
2. 4. 2012 ukončení provozu spodního úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu
jaro 2014 spuštění nové lanovky
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
harmonogram provozu
15.03.12 01:08
zobrazit všechny komentáře

Související články