Nová lanovka na Sněžku má být v roce 2013

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
11.10.2010 22:25
Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou - Nová lanová dráha na Sněžku by se měla začít stavět příští rok na jaře a první turisty by mohla svézt v červnu 2013. Zatím však projekt v hodnotě 330 milionů korun nemá jisté financování. Dosud není jasné, zda dostane od státu příspěvek 7,5 procenta v rámci dotace Evropské unie. Novinářům to dnes řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
    Podle hradeckého hejtmana Lubomíra France bude kraj nyní v rámci regionu Severovýchod jednat o dalším postupu, jak pro projekt zajistit peníze. Region Severovýchod totiž v polovině září pozastavil přidělování dotací pro projekty z  Regionálního operačního programu. Reagoval tím na srpnové rozhodnutí vlády, že stát nebude od roku 2011 na jejich spolufinancování přispívat.
    V září ale vláda rozhodla, že regionální programy peníze dostanou. Region Severovýchod by tak měl zaujmout nové stanovisko, kterým by už vybrané projekty, včetně lanovky, oficiálně schválil.
    Celková dotace projektu lanovky by měla činit 230 milionů korun. Zbytek Pec pod Sněžkou zaplatí z vlastních našetřených peněz a hlavně z dlouhodobého úvěru zhruba 75 milionů korun. Podle Tomáška město při výpadku státního příspěvku kolem 24 milionů korun není schopné tyto peníze zajistit. Hejtman připustil, že v případě "havarijní varianty" by bylo na zvážení krajského zastupitelstva, zda by peníze městu poskytl kraj.
    Nyní podle starosty běží výběrové řízení na dodavatele stavby lanovky. Dokumentaci si vyzvedlo přes deset firem. Termín odevzdání nabídek je 25. října. Podle Drahoslava Chudoby z firmy Dabona, která projekt pro město organizuje, ale není vyloučeno to, že termín pro podání nabídek bude kvůli mnoha dotazům zájemců posunut. Vítězná firma by měla být známá do konce letošního roku. Hlavními kritérii soutěže jsou cena a garance.
    Smlouva s vítěznou firmou se však podle Tomáška nepodepíše dříve, než bude jasné financování projektu. Splátky deseti- až patnáctiletého úvěru na lanovku bude Pec pod Sněžkou platit ze zisků lanovky. Běžný rozpočet města projekt podle starosty nezatíží.
    Tomášek předpokládá, že do soutěže se přihlásí konsorcia stavebních firem a dodavatelů lanovkářských technologií. Těmi by podle Tomáška mohly být například firmy Doppelmayr, Leitner a Pomagalski. Na vlastní technologii lanovky se v projektu počítá s částkou kolem 150 milionů korun.
    Stavba lanovky by mohla začít na jaře 2011. Stávající přes 60 let stará lanovka ukončí provoz v září 2011. Konstrukce nynější lanovky, včetně betonových patek, bude snesena. Bude se k  tomu využívat zejména vrtulník. Nová lanovka by měla jít do zkušebního provozu v  červnu 2013. Znamená to, že po celý rok 2012 se turisté lanovkou na Sněžku nedostanou.
    Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Nástup na lanovku bude pohodlnější, protože dolní stanice se posune k parkovišti k chatě Lesovna. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 osobách.
    Na Sněžku by se však mohlo dostat více lidí, protože nové zařízení bude lépe odolávat větru. Nynější lanovka může na druhém úseku jezdit pouze do rychlosti větru 54 kilometrů za hodinu a kvůli častému silnému větru je v průměru 120 dní v roce mimo provoz. Nová lanovka by měla být v chodu až do větru o rychlosti 90 kilometrů v hodině, a počet dní mimo provoz by tak mohl klesnout o 30 až 40. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100.000 turistů.
    Stávající lanovku provozuje společnost Lanová dráha Sněžka, v níž má Pec pod Sněžkou podíl 71 procent a 29 procent má trutnovská společnost Region Turist Systém. Pec má podle Tomáška zajištěno, že veškeré zisky z provozu lanovky jdou městu. Smlouva o provozování končí na konci letošního roku a podle starosty bude zřejmě prodloužena ještě o jeden rok. Na provozovatele nové lanovky bude podle starosty zřejmě vypsáno výběrové řízení.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Architekt?
Jirka
02.11.10 09:13
zobrazit všechny komentáře

Související články