Pavel Janák se stal čestným občanem Prahy 6

Vložil
ČTK
04.09.2006 20:55
Praha

Praha - Praha 6 má další čestné občany. Ocenění udělila dnes dejvická radnice in memoriam generálporučíkovi Karlu Palečkovi a básníkovi Jaroslavu Seifertovi, který je jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Novými čestnými občany Prahy 6 jsou též malíř a grafik Jiří Anderle a herec, textař, básník, výtvarník a šéf divadla Semafor Jiří Suchý. Cenu městské části zastupitelé udělili in memoriam významnému meziválečnému architektovi Pavlu Janákovi, který se podílel na stavbě vzorové kolonie domů v zahradách v Praze na Babě.

    Karel Paleček (1896 - 1962) bojoval jako mladík v československých legiích v Rusku a druhou světovou válku strávil v Británii, kde měl mimo jiné na starosti parašutistické výsadky. V roce 1948 se stal prvním velitelem výsadkového vojska v Československu, o rok později byl ale odsouzen k devíti letům vězení. Po roce 1989 byl rehabilitován a v roce 1991 povýšen do hodnosti generálporučíka in memoriam.
    Jaroslav Seifert (1901 - 1986) stvořil osobitou podobu české proletářské poezie a poetismu. Přes melodické verše evokující vzpomínky na mládí a domov dospěl v 70. letech k reflexivní lyrice s volným veršem. Po roce 1948 nesměl řadu let publikovat. Nobelovu cenu získal v roce 1984. Až do své smrti bydlel v Praze 6 v Břevnově.
    Jiří Anderle, který v polovině září oslaví sedmdesátiny, svou tvorbou ovlivnil nástup významné generace výtvarníků v polovině 60. let. Má za sebou stovku výstav, získal na čtyřicet cen, je zastoupen v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru. Je také sběratelem. V roce 2003 byla po náročné rekonstrukci v Pelléově vile v Praze 6 otevřena galerie s jeho unikátní sbírkou afrických plastik a s retrospektivou umělcova díla.
    Jiří Suchý bývá řazen mezi nejvýraznější osobnosti kulturní scény posledních desetiletí. V roce 1959 otevřel s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. Za deset let vytvořili 21 inscenací, v nichž rozvinuli podněty Osvobozeného divadla a světové muzikálové tvorby do svébytného tvaru autorského divadla malých forem. V letech 1956 až 1991 se podílel na vzniku zhruba tisíce písní a je autorem více než 300 textů ke Šlitrovým písním.
    Pavel Janák (1882 - 1956) byl významným architektem a teoretikem české moderní architektury. Pracoval v ateliéru Jana Kotěry, spolupracoval s Josefem Gočárem a patřil ke stoupencům funkcionalismu. V Praze je autorem Hlávkova mostu, Husova sboru na Vinohradech či hotelu Juliš na Václavském náměstí. Byl architektem Pražského hradu, podílel se na obnově Míčovny, Belvedéru či Jízdárny. Navrhl četné úpravy Černínského paláce, Staroměstské radnice a letohrádku Hvězda.
    Čestná občanství udílí dejvická radnice od roku 2002. K dosud oceněným lidem patří například generál František Fajtl, generálmajor Antonín Špaček, spisovatel Jiří Stránský, fotbalista Josef Masopust, zakladatelka Domova sv. Rodiny pro postižené děti Ludmila Loskotová, řeholním jménem Marie Akvinela či světově proslulý objevitel účinných léčivých látek Antonín Holý.
0 komentářů
přidat komentář