Paroubkova manželka chce sbírku na novou NK

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
04.06.2008 15:25
Praha

Praha - Manželka předsedy ČSSD Petra Paroubková by byla ráda, kdyby se na novou budovu Národní knihovny (NK) zorganizovala národní sbírka. Domnívá se, že by Češi takovým vybíráním peněz mohli navázat na stavbu Národního divadla, na kterou se v době národního obrození lidé skládali. Řekla to dnes novinářům po setkání s ředitelem NK Vlastimilem Ježkem.
    Manželka předsedy největší opoziční strany a ředitel, který v úterý oznámil svou kandidaturu do Senátu za KDU-ČSL, uvedli, že jejich setkání nebylo vůbec politické, ale šlo o jednání lidí, kteří milují písemnictví. "Těší mě, že mají čeští novináři tak velký zájem o kulturu," komentovala Paroubková počet zástupců médií na tiskové konferenci, takovou jejich hojnost prý zaznamenala naposledy na své svatbě.
    Paroubková řekla, že po celých 17 let od dob svých studií, kdy prostředí sídla NK v Klementinu zná, tyto prostory nevyhovují potřebám vzdělanosti českého národa. Proto podporuje stavbu nové budovy i konkrétně vítězný projekt Jana Kaplického na Letné.
    Podle Paroubkové by se sice národní sbírkou asi nevybralo potřebných několik miliard korun, ale Češi by prokázali, že chtějí, aby po nich něco zůstalo. O sbírce, která je prý ještě ve stadiu úvah, hovořili na pátečním setkání Jana Kaplického a jeho manželky s  předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, jíž se Paroubková také zúčastnila.
    "Stavějí se supermarkety, konzumní budovy. Pokud by vypadaly jako obchodní dům Selfridges v Birminghamu od Jana Kaplického, tak je to v pořádku. Ale u nás nevznikají žádné budovy, které by mohly nést kulturní dědictví," řekla.
    Paroubková uvedla, že do knihovny nepřišla jako manželka jednoho z vrcholných politiků země, ale jako vystudovaná filoložka a vyslankyně akademického a uměleckého světa, lidí, kterým jde o novou budovu NK.
    Ježek zase odmítl možnost, že by jeho kandidatura do Senátu souvisela s  prosazováním nové budovy. "Existují jiná témata, zejména kultura jako celek," poznamenal. Sám byl prý tím, kdo od počátku záměru stavět novou budovu nechtěl tuto věc politizovat.
    Nyní se snaží hledat podporu pro stavbu napříč politickým spektrem. "Co dělat, když to zpolitizovali jiní. Stejně o stavbě rozhodnou politici," řekl. Tím, kdo kauzu zpolitizoval, je podle něj ODS. Pražští zastupitelé za tuto stranu loni na podzim proti stavbě vystoupili, předtím se o Kaplického návrhu negativně vyjádřil i prezident Václav Klaus a brzy nato svůj zprvu pozitivní přístup změnil i pražský primátor Pavel Bém.
    Minulý týden uvedl předseda lidovců Jiří Čunek, že se pokusí hledat ve státním rozpočtu na stavbu budovy peníze. Již dříve několikrát uvedli jak premiér Mirek Topolánek(ODS), tak ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), že peníze v rozpočtu chybí. "Jsem vděčný Jiřímu Čunkovi i Jiřímu Paroubkovi, myslím, že to, že do věci vstoupili vrcholní politici, stavbě (knihovny) jen pomůže," řekl dnes Ježek.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nepřestávám se bavit...
Martin Franěk
04.06.08 04:18
olol
.
04.06.08 07:24
what next?
Dr. Lusciniol
06.06.08 05:26
tomu se
Vaclav Vins
08.06.08 05:45
zobrazit všechny komentáře