Parkovací dům nad hroby Židů v Plzni bude asi na zvýšené desce

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
21.11.2006 22:00
Plzeň

Plzeň - Parkovací dům, který má být v Plzni součástí nákupního a zábavního centra Plaza za 1,2 miliardy korun, bude zřejmě postaven na původně plánovaném místě. Kvůli archeologickému nálezu starých židovských hrobů však nebude nejspíš stát na patkách, ale na zvýšené základové desce. Archeologové při průzkumu našli v říjnu pozůstatky židovského hřbitova z 15. století. Podle židovské tradice se nesmí na pohřebišti kopat ani nijak porušit či přemístit hroby.

    Celý případ vyvolal velký mezinárodní ohlas a v  Plzni byla kvůli nalezeným hrobům a stavbě řada rabínů z několika zemí. Zástupci židovské obce a stavitelů se dnes shodli, že parkovací dům pro 450 aut by měl stát na desce asi 1,5 metru nad zemí.
    Místo, kde se našly pozůstatky hrobů, zůstane nedotknuto. Nad ním má být vzduchová mezera a přemostění. Tento dnešní návrh ještě musí definitivně schválit evropské židovské autority, řekli dnes ČTK koordinátor projektu stavby centra Martin Kodrle a předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová.
    Dnešní řešení situace vychází z návrhu, se kterým přišli stavitelé. Pás, v němž jsou pozůstatky starých hrobů, je široký asi pět metrů. Při jednom z jednání na začátku listopadu přitom například rabín Karol Sidon navrhoval, aby se celá stavba parkovacího domu posunula o oněch pět či šest metrů. Podle stavitelů by ale posunutí bylo značně problematické, neboť stavba je už podle současných plánů na hranici pozemku a není ji kam posunout. Na místě bude možná pamětní deska připomínající pohřebiště, řekla Štixová.
    "Až budeme mít nějaké závěrečné stanovisko od rabínů, bude nutné trochu pozměnit dokumentaci, budeme muset jednat se stavebním úřadem a s městem," řekl Kodrle. Na řešení problému neměli původně jednotný názor ani sami Židé. Zatímco jedni souhlasili s vybudováním desky, jiní požadovali přesunutí celé stavby.
    "Bouří to city. Jsou na to dva naprosto rozdílné názory. Jedni říkají, že je možné stavět nad tím (nad hroby), jiní říkají, že to možné není. Jako vždy u Židů jsou na to dva názory," řekl ČTK na začátku listopadu Sidon.
    O tom, že v místě může být staré židovské pohřebiště, hovořily staré listiny. Potvrdil to povinný archeologický průzkum. Na staveništi se nenašly žádné náhrobky, ale pouze obdélníkové skvrny hrobů. Než se situace vyřeší, na místě není žádná stavební technika.
    Plaza začala budovat stavbu uprostřed Plzně v září, téměř po třech letech příprav a dohadování s radnicí. Otevřít ji chtěla koncem roku 2007, do letošní zimy měl být hlavní objekt pod střechou. Projekt Plzeň Plaza by měl zaujmout plochu 95.000 metrů čtverečních. Vznikne tam supermarket, stovka obchodů, bowling, restaurace, kinosály a Fantasy Park. Plaza obnoví sousední amfiteátr a v druhé polovině areálu budou sportovní a relaxační zóny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články