Pardubický kraj plánuje depozitární komplex v areálu bývalé školy

Vložil
ČTK
31.07.2014 10:30
Pardubice

Pardubice - Pardubický kraj chce vytvořit v areálu bývalého středního odborného učiliště v části Pardubic Ohrazenice depozitární komplex pro své kulturní instituce. Bývalé učňovské ubytovny se už na depozitáře přestavují, další dostavba bude stát více než 150 milionů korun. Kraj na projekt plánuje získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro období 2014 až 2020, informovala ČTK Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů hejtmanství.

    Pro depozitáře je velmi důležité, aby kvůli výkyvům teploty a vlhkosti nebyly ničeny uchovávané sbírkové předměty a cenná umělecká díla. Návrh architekta Jiřího Krejčíka proto počítá s budovami s trojvrstvým pláštěm. První vrstva, jádro depozitáře, je schránka uchovávající sbírky uložené ve skladovacích systémech. Teplota i vlhkost jsou v tomto prostoru stabilní a kontrolují se. Mezi ní a třetí vrstvou tvořenou konstrukcí obvodového pláště je prázdný prostor se vzduchovou mezerou. Tou bude proudit chladný a vlhký vzduch od země k vyústění ve střeše na principu komínového efektu.
    Pardubický kraj už s přestavbou části učiliště začal minulý rok. Náklady první etapy stavby se odhadují na 12 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář