Památník romského holocaustu se na Blanensku otevře v roce 2016

Vložil
ČTK
19.08.2012 15:50
foto: Muzeum romské kultury, sbírka O. Kučery
Hodonín (Blanensko) - Památník romského holocaustu v bývalém táboře v Hodoníně u Kunštátu se veřejnosti otevře zřejmě v srpnu 2016. Do té doby si zájemci areál prohlédnou jen při výjimečných příležitostech, jako byl například dnešní pietní akt k výročí největšího transportu Romů do Osvětimi. Informovaly o tom Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského. Pracovníci muzea dostali přípravu památníku na starost.

      Práce na památníku začaly koncem letošního jara. Prvním hmatatelným výsledkem je oprava jediného původního vězeňského baráku. Dnes si v něm mohli účastníci pietního shromáždění prohlédnout provizorní jednodenní expozici. Dále zbývá provést terénní úpravy a postavit návštěvnické informační centrum.
      Na scénáři budoucí stále expozice už začala pracovat skupina odborníků. V táborovém baráku vznikne výstava evokující kruté podmínky, v nichž vězni žili. Druhá část expozice pak podrobně seznámí návštěvníky s celou pohnutou historií hodonínského tábora, kde trpěli vězni několika režimů.
      Nejtragičtější etapou v dějinách tábora byly roky 1942 až 1943, kdy sloužil k internaci moravských Romů. Více než 200 jich zemřelo následkem nemocí a špatných životních podmínek, další skončili v Osvětimi. Podobné zařízení bylo v Letech na Písecku.
      Tábor později sloužil jako lazaret pro rudoarmějce. Poté tam umírali na tyfus a další nemoci Němci, kteří kvůli věku a zdravotnímu stavu nebyli schopní odsunu. Po nástupu komunistů k moci se areál na dva roky změnil v tábor nucených prací pro odpůrce režimu. Později začal sloužil k rekreaci, dokud jej stát nevykoupil a nerozhodl o vybudování památníku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články