Ostrava schválila smlouvu s developerem, který zastaví Karolinu

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
04.10.2006 14:25
Ostrava

Ostrava - Zastupitelstvo města Ostravy dnes schválilo kupní smlouvu se společností Multi Development, která zvítězila v developerské soutěži na zástavbu pozemku po bývalé koksovně Karolina v centru Ostravy. Smlouvu obě strany zřejmě podepíší ve čtvrtek, řekl dnes novinářům primátor Aleš Zedník (ČSSD). Smlouva obsahuje nejen cenu za pozemky, které město společnosti odprodá, ale například i sankce, které firmě hrozí za nedodržení svých závazků.

    Prodejem pozemků získá město nejméně zhruba 190 milionů korun, tato částka by ale mohla být zhruba o dalších asi 40 milionů korun vyšší. Město totiž za pozemky původně požadovalo zhruba 1310 korun za m2, podle odhadce je však současná cena za metry čtvereční zhruba o 300 korun vyšší.
    "Když byl odhad dělán z naší strany, byly odhadovány pozemky pouze na té špinavé části Karoliny. V novém pojetí ale prodáváme i pozemky kolem řeky, které jsou nejlukrativnější, což zvedlo cenu odhadu," vysvětlil Zedník.
    Město proto požádalo o pomoc Evropskou komisi, která by měla rozhodnout o tom, zda prodej za cenu 1310 korun za metr čtvereční nebude veřejnou podporou. Pokud by komise takový prodej uznala za veřejnou podporu, musí podle smlouvy Multi Development doplatit zhruba 40 milionů korun tak, aby celková cena za prodej pozemků odpovídala znaleckému posudku. Podle Zedníka může rozhodování Evropské komise trvat tři měsíce až jeden rok. Zedník připomněl, že město v minulosti odkoupilo pozemky za přibližně 100 milionů korun od společnosti OKD.
    Jednatel společnosti Multi Development Luboš Kočí dnes ČTK řekl, že pro firmu nepředstavuje případné navýšení kupní ceny větší problém. Kočí se domnívá, že je spíše škoda, že už původní odhadní cena města nebyla o něco vyšší, protože by se nemusela tolik lišit od ceny odhadce. "Je škoda, že se to zkomplikovalo takhle časově. Ale když se kácí les, lítají třísky," komentoval situaci Kočí.
    Podle Zedníka je smlouva natolik podrobná, že nehrozí, že by na Karolině místo plánovaného nového městského centra mohlo vzniknout třeba tržiště. Podle Zedníka by společnosti v případě nedodržení závazků hrozilo například to, že městu připadnou pozemky zpět, a to včetně objektů, které by na nich již firma případně vystavěla. "Opravdu tam je tolik pojistek, že tam nemůže vyrůst vietnamské tržiště," podotkl Zedník. Dodal, že firma Multi Development na druhou stranu trvala na určité volnosti pro architekty tak, aby stavba nemusela být stoprocentní detailní kopií soutěžního modelu.
    Podle Kočího společnost nyní čeká především projektování první fáze výstavby na Karolině. "Je třeba také vyřizovat územní rozhodnutí. Na celou tu první etapu bude jedno územní rozhodnutí. Předpokládáme, že někdy tak do půl roku by rozhodnutí mohlo být, nebo by se alespoň mohlo projednávat. Teprve vzápětí na to se dá žádat o stavební povolení," vysvětlil Kočí. Dodal, že společnost už musí postupně začít hledat i budoucí uživatele vystavěných objektů. Firma počítá s tím, že stavět se začne nejdříve na konci roku 2007. Do Karoliny chce vítěz tendru během deseti let vložit zhruba 12 miliard až 15 miliard korun, čímž se lokalita řadí mezi nejvýznamnější současné developerské projekty v Česku.
    Karolina je více než sedmkrát větší než Václavské náměstí. Firma Multi Development dosud investovala v 18 zemích světa. V Česku má za sebou například stavby obchodně zábavních center Olympia v Plzni a Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Firma se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě.


> Developer zastaví budovami půlku Karoliny [14.9.2006]
> Soutěž na zástavbu Karoliny vyhrála Multi Development [28.6.2006]
> Multi Development chce Karolinu zastavět do roku 2016 [28.6.2006]
> Ostravský lid vybral v anketě své favority pro Karolinu [26.6.2006]
> Na radnici v Ostravě jsou vystaveny modely zástavby Karoliny [2.5.2006]
> Do soutěže na zástavbu Karoliny se přihlásilo pět zájemců [30.4.2006]
> Hlavního architekta Ostravy stíhá policie [19.4.2006]
> Hlavní architekt Ostravy zatím nebyl vyloučen z komory [13.4.2006]
> V Ostravě začal protest proti developerské soutěži na Karolinu [9.1.2006]
> Architekti kvůli Karolině podezírají vedení Ostravy z korupce [30.11.2005]
> Město Ostrava zvažuje vypsání soutěže na oživení Karoliny [24.10.2005]
> Architekt: Rozhodování o území Karoliny řídí diktát investora [21.9.2005]
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
smlouva
Radim Václavík
04.10.06 07:06
Zlom
Jan Kratochvíl
04.10.06 11:38
Ještě
Jan Kratochvíl
04.10.06 11:22
To přeci ne
radina
06.10.06 10:46
budeme lépe volit zastupitele Ostravy?
Radim Václavík
06.10.06 03:36
zobrazit všechny komentáře

Související články