Developer zastaví budovami půlku Karoliny

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
14.09.2006 01:05
Ostrava

Ostrava - Nizozemská společnost Multi Develop- ment, která vyhrála soutěž na zástavbu pozemku po bývalé koksovně Karolina v centru Ostravy, již vyměřila plochy pro budoucí zástavbu. Z dosud nezastavěné plochy o rozloze zhruba 30 hektarů by měly budovy tvořit přibližně polovinu, zbytek připadá na infrastrukturu. Novinářům to dnes řekl primátor Aleš Zedník (ČSSD).

Město by ještě letos mělo od společnosti Multi Development získat asi 200 milionů korun za odkup pozemků. Společnost již dříve uvedla, že by během deseti let chtěla do Karoliny vložit asi 12 miliard až 15 miliard korun. Postarat by se měla také o výstavbu dopravní infrastruktury, tyto pozemky poté zřejmě za symbolickou cenu předá zpět městu, jež je bude dále spravovat. Město se tak bude starat například o zimní úklid či opravy cest. Město Ostrava by se společností Multi Development mělo podepsat kupní smlouvu na pozemky počátkem října.
Kvůli výstavbě na Karolině se bude muset stěhovat také jedna z  městských atrakcí, a to městečko zmenšenin známých budov Miniuni. Areál chce město přesunout ke Slezskoostravskéhu hradu. Přesun ale bude stát zřejmě několik desítek milionů korun. Bude totiž nutné připravit nové zázemí pro celý areál a upravit i současné místo. Přesun Miniuni navíc podle Zedníka změní prostor u  hradu, který je nyní využíván například pro oblíbený festival Colours of Ostrava, jenž se bude muset plánovaným změnám přizpůsobit.
Karolina je více než sedmkrát větší než Václavské náměstí. Firma Multi Development dosud investovala v 18 zemích světa. V Česku má za sebou například stavby obchodně zábavních center Olympia v Plzni a v Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. Firma se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě.


> Soutěž na zástavbu Karoliny vyhrála Multi Development [28.6.2006]
> Multi Development chce Karolinu zastavět do roku 2016 [28.6.2006]
> Ostravský lid vybral v anketě své favority pro Karolinu [26.6.2006]
> Na radnici v Ostravě jsou vystaveny modely zástavby Karoliny [2.5.2006]
> Do soutěže na zástavbu Karoliny se přihlásilo pět zájemců [30.4.2006]
> Hlavního architekta Ostravy stíhá policie [19.4.2006]
> Hlavní architekt Ostravy zatím nebyl vyloučen z komory [13.4.2006]
> V Ostravě začal protest proti developerské soutěži na Karolinu [9.1.2006]
> Architekti kvůli Karolině podezírají vedení Ostravy z korupce [30.11.2005]
> Město Ostrava zvažuje vypsání soutěže na oživení Karoliny [24.10.2005]
> Architekt: Rozhodování o území Karoliny řídí diktát investora [21.9.2005]
0 komentářů
přidat komentář

Související články