Olomouc odmítá dále platit přemrštěné ceny při výkupech pozemků

Zdroj
Vladimír Onderka
Vložil
ČTK
20.04.2007 12:30
Olomouc

Olomouc - Olomoucká radnice odmítá dále platit při výkupech pozemků pro veřejně prospěšné stavby přemrštěné částky, které po ní mnohdy požadují soukromí vlastníci půdy. Někteří z nich navyšují podle vedení města ceny až na stonásobky odhadní hodnoty. Jejich chování hraničí s vyděračstvím, řekl ČTK primátor Martin Novotný.

    Radnice naráží podle něj na neúměrně vysoké ceny zejména při výkupech pozemků pro nové cyklostezky. "Majitelé pozemků, na kterých roste tráva a normálně by je bylo možné je prodat za částky v desítkách korun za metr čtvereční, si prostě řekli, že partnerem je město, které potřebuje realizovat něco ve veřejném zájmu, a proto bude snadno vydíratelné. Snaží se získat statisíce či miliony," uvedl Novotný.
    Radnice byla podle něj v minulosti nucená přistoupit na nevýhodné podmínky při stavbách, které byly rozjeté a město na ně získalo dotace. Jako příklad primátor uvedl projekt rekonstrukce a dobudování kanalizační sítě, na který radnice získala z kohezního fondu a Fondu soudržnosti EU téměř 1,1 miliardy korun.
    "V tuto chvíli se od této praxe odstřihneme a nebudeme nadále posílat některým vykutáleným spoluobčanům dárečky v hodnotě statisíců či milionů korun za jejich pole či louky," zdůraznil Novotný.
    Doplnil, že radnice bude muset kvůli rozhodnutí některé záměry z oblasti budování cyklotras na čas odložit. Vedení města však očekává, že to vlastníky pozemků v konečném důsledku přiměje ke snížení cen.
0 komentářů
přidat komentář