Ohlédnutí za workshopem ModulARCH 2015

Vložil
Tisková zpráva
30.04.2015 22:00
Ve dnech 23.-25. dubna se v rámci festivalu ModulARCH uskutečnil v Brně studentský workshop, který se zabýval extrémními možnostmi modulární architektury.

Workshop se věnoval konkrétní kontroverzní lokalitě v Brně - obchodnímu domu Centrum. Studenti a čerství absolventi architektury pracovali pod vedením chilských architektů Sebastiana Irarrazavala a Ximeny Garcia Huidobro na vizi další věže v Brně.

Obchodní dům Centrum, je funkcionalistická budova v samém centru města navržená architektem Vladimírek Karfíkem. Původně se mělo jedna o první brněnský mrakodrap s dvaceti třemi podlažími. Z těch bylo nakonec postaveno pouze osm. Studenti se v akademické úloze zabývali myšlenkou, jakým způsobem by se dalo problematické místo oživit a to právě pomocí vytvoření dalšího účelu, vzniku veřejných prostorů v horních patrech či prostoupením stávájící stavby dalším domem. To vše za použití modulární architektury.

Finální prezentaci nakonec dokončilo pět skupin, kteří po dvou dnech práce a konzultací představili vize nového mrakodrapu. Viktor Cojocaru a Petr Šťovíček budovu otevřeli ze západní strany a v ulici Pohořelec tak vytvořili nový veřejný prostor stoupající až do šestého podlaží. Tam potom vznikla veřejná zahrada, do které se obracely nové byty a kancelářské prostory. Kamila Vystrčilová a Josef Králík na stávající budově vytvořili novou roštovou strukturu, do které pak vkládali samostatné moduly a patra. Ve své práci využili myšlenku dvou věží - vysoké a štíhlé a nižší. Petra Holasová a Julie Čeřovská pracovali s myšlenkou hlavní fasády domu, kterou sjednotily a stávající dům propojily s novou věží v průčelí. David Zatloukal a Matúš Peklanský vytvořili stoupající modulární strukturu s množstvím zahrad a veřejných prostorů. Pohledově navazovali na stávající sloupový systém a odlehčili dům v parteru. Ganna Iermolovych a Abayomi Omishore vycházeli ze stávajících jader, na která napojovali jednotlivé kontejnery s bytovou funkcí.

Díky vedení obou architektů se ve velmi krátké době podařilo vytvořit projekty velkého rozsahu, které mohou sloužit jako kvalitní vize toho, jak by se dalo pracovat s modulární architekturou, ale i jak přistupovat k myšlence další věže v historickém centru města.

Studenti se také naučili, co mohou od modulární architektury očekávat a jakým způsobem ji mohou pozměnit a využít. Podle Sebastiana Irarrazavala totiž prakticky neexistuje typologie či místo, které by pro modulární architekturu nebylo vhodné. Lákala by ho například myšlenka modulárního kostela. K tomu se tam možná festival dostane v dalších letech.

Festival ModulARCH pořádá občanské sdružení ARCH FOR PEOPLE ve spolupráci s vizovickou firmou KOMA MODULAR, která je předním výrobcem obytných modulů u nás.
0 komentářů
přidat komentář

Související články