Obří památník v Hrabyni se po letech oprav otevírá veřejnosti

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
01.04.2009 00:15
Francie

Paříž

Hrabyně (Opavsko) - Obří Památník II. světové války v Hrabyni, který patří mezi největší stavby svého druhu v Česku, bude po letech oprav opět otevřen pro veřejnost. První zájemci jej mohou navštívit 29. dubna. To i přesto, že práce budou oficiálně dokončeny až letos na podzim. "Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a veteránů jsme se ale rozhodli zahájit provoz expozice dříve," řekl dnes ČTK mluvčí památníku Milan Freiberg.
    Dodal, že letos budou veřejnosti zpřístupněna tři patra. "V následujících letech připravujeme zpřístupnění dalších zajímavých prostor památníku," řekl mluvčí. Uvedl, že nová expozice připomíná nejen válečné události druhé světové války na území bývalého Československa, ale také působení československých vojáků na Blízkém východě, v  Africe a věnuje se i československým letcům v Anglii.
    Odráží ale i život civilního obyvatelstva na okupovaném území. "Expozice je doplněna několika typy multimédií. Návštěvníci budou mít k dispozici více než desítku koutků s  informacemi a téměř tři desítky plazmových obrazovek nabízejících dobové dokumenty, fotografie a filmové sekvence," vyjmenoval mluvčí s tím, že do památníku se vrátí dokumentární film Evalda Schorma, který mnozí návštěvníci znají z původní expozice.
    Opravy zasáhly i okolí budovy, která leží přímo u cesty spojující Ostravu s Opavou. Rekonstrukce se dočkal i symbolický hřbitov obklopující památník. "Původních 13.000 destiček se jmény sovětských a československých vojáků a civilních obětí bylo rekonstruováno a znovu osazeno," doplnil Freiberg.
    Betonový obří památník byl otevřen v roce 1980 jako Památník Ostravské operace. Stal se součástí Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě. Od roku 1992 je součástí Slezského zemského muzea. V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřen. Začala o rok později. Vyžádala si 192 milionů korun, které z velké části uhradilo ministerstvo kultury.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
předběžná opatrnost
01.04.09 02:26
Vzhledem
Pavel K.
02.04.09 07:40
Majko,
šárka
24.05.09 08:19
zobrazit všechny komentáře

Související články