Hrabyně – Na víc než rok se pro veřejnost uzavřel Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku. V jeho útrobách zača- la rozsáhlá rekonstrukce stálé expozice Doba zmaru a naděje. Práce potrvají do května 2023 a vyžádají si náklady ve výši několika desítek milionů korun. ČTK to dnes řekl David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea, pod které památník spadá.
Expozice Doba zmaru a naděje byla v památníku k vidění posledních deset let. "Už nastal čas pro její aktualizaci. Deset let je hraničních," uvedl Váhala. Podle něj například zastarala multimediální technika, která je v expozici využita.
Stálá výstava chronologicky připomíná dějiny druhé světové války a přibližuje život civilního obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Postihuje také boje československých vojáků na Blízkém východě nebo osudy letců v Polsku, Francii a Británii. Expozice je postavena na příbězích předmětů, které věnovali přímí účastníci bojů. Mezi doprovodnými filmy je i dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci původní expozice.
"Nyní připravujeme její kompletní rekonstrukci. Vymění se exponáty, přibudou nové. Například se budou nechávat šít dobové uniformy. Tak, aby v expozici byly zastoupeny všechny jednotky, které byly nasazeny na frontách," uvedl Váhala. Zbrojíř bude připravovat pro výstavu zbraně, které má muzeum v depozitáři. "Výstava se změní i po vizuální stránce. Ubyde textů, přibude multimediálních prvků," řekl mluvčí.
Součástí expozice bude i část věnovaná Heliodoru Píkovi a jeho rodině. Muzeum je totiž správcem pozůstalosti nejen po generálovi zavražděném komunistickým režimem, ale i po jeho synovi Milanovi. Český i slovenský generál Milan Píka za druhé světové války působil v britském královském letectvu (RAF) a po válce byl také pronásledován komunistickým režimem. Zemřel předloni v Bratislavě.
Betonový památník v Hrabyni na Opavsku, největší svého druhu v Česku, byl otevřen v roce 1980 jako Památník Ostravské operace. Stal se součástí Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě. Od roku 1992 je součástí Slezského zemského muzea. V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřen. Opravy začaly o rok později a stály 192 milionů korun. Nyní jsou veřejnosti přístupná tři patra. Návštěvníci mají k dispozici více než deset koutků s informacemi a tři desítky plazmových obrazovek nabízejících dobové dokumenty, fotografie a filmové sekvence.