Nový památkový zákon by vláda měla dostat v březnu 2009

Vložil
ČTK
16.11.2007 19:45
Praha

Praha - Nový památkový zákon, který ministr kultury Václav Jehlička (za KDU-ČSL) řadí mezi své priority, má vláda dostat na stůl v březnu 2009. Jednou z novinek by mohlo být vytvoření funkce autorizovaného památkáře. Jeho stanoviska by mohla nahradit posudky Národního památkového ústavu (NPÚ) třeba při stavebních řízeních, která by tak mohla být rychlejší a méně komplikovaná.

    Uvedl to dnes na společné schůzi senátního kulturního výboru a zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska předseda tohoto sdružení Petr Sedláček.
    Autorizovaný památkář by podle něj musel splňovat kvalifikační předpoklady, mohli by se jím stát například architekti. Museli by mít také určitou praxi. Zákon by mohl dát také možnost odvolat se proti stanovisku památkářů, nejen proti správnímu rozhodnutí jako dosud. Počítá se také s uzákoněním požadavků na profesní kvalifikaci všech památkářů, řekl Sedláček.
    Nový zákon by měl podle něj definovat ochranná pásma památkových rezervací či zón. Jeho součástí by se měl stát ústřední seznam kulturních památek, který by tak byl povýšen na úroveň katastru nemovitostí, dodal.
    Památková péče se řídí podle zákona, který byl přijat před 20 lety. Byť od té doby prodělal řadu novelizací, podle politiků je čas na zásadnější reformu. Nynější norma zakotvuje například to, že odborné posudky vytvářené NPÚ mají pouze poradní charakter, což omezuje ochranu památek. Samospráva se svými památkovými úřady často rozhodnutí odborníků nerespektuje. Zákon totiž blíže nevymezuje působnost orgánů státní památkové péče v procesu územního plánování nebo nástroje a podmínky pro výkon státní správy v území památkových rezervací a zón.
    Členové Sdružení se dnes na popud svitavského starosty a bývalého šéfa senátního výboru pro veřejnou správu Jiřího Brýdla (KDU-ČSL) dohodli na tom, že během příštího roku naformulují své požadavky na nový zákon. Základním východiskem má být využití památek pro veřejnost.
44 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
autorizovaný památkář
pamětník
19.11.07 09:01
...
Martin Franěk
19.11.07 05:06
autorizovaný
hoja
19.11.07 07:31
...
Fiala
19.11.07 07:44
Konec památkové péče
aaa
19.11.07 09:34
zobrazit všechny komentáře

Související články