Nová asociace chce památky chránit i tam, kde stát nestačí

Vložil
ČTK
29.09.2009 12:20
Praha

Praha - Nová Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví chce bojovat o záchranu kulturních památek. Kritizuje organizace, které mají na ochranu kulturního dědictví dohlížet, a chce spolupracovat i s podobnými sdruženími jinde v Evropě. O nově vzniklé asociaci, kterou tvoří sdružení, jež se zatím starala o záchranu jednotlivých památek v regionech, dnes ČTK informoval její viceprezident Martin Kadrman.

    "Reagujeme na iniciativu běžných lidí z regionů, kteří jsou patrioti, všímají si svého okolí a není jim lhostejný stav kulturního dědictví," říká Pavel P. Ries, dokumentarista a režisér, který byl na sobotní ustavující schůzi zvolen prezidentem asociace. Ries se věnuje dlouhá léta chátrajícímu komplexu bývalých lázeňských budov v Kyselce u Karlových Varů.
    Vedení asociace se domnívá, že legislativní nástroje, které v ČR vymezují ochranu kulturního dědictví, nejsou správně a důsledně využívány a mnohdy neplní své poslání. Příkladem je podle nich kromě Kyselky případ nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Předsedou sdružení Nádraží nedáme! je právě viceprezident asociace Kadrman.
    Sdružení se zasadilo o to, že budovu ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou, nyní se snaží, aby byla budova zahrnuta do projektu modernizace trati a zrekonstruována. "Jednotlivci i sdružení nyní musí přesvědčovat orgány státní správy, že konkrétní objekt je cenný a není ve veřejném zájmu ho zdemolovat. Veřejnost tak supluje roli těchto úřadů," říká Kadrman.
    Změna současného systému je podle něj na zákonodárcích, asociace však chce sjednotit síly a být důslednější v boji za ochranu kulturního dědictví.
    Jednou z prvních věcí, kterou se chce asociace zabývat, je rekonstrukce Karlova mostu. "Disponujeme závažnými informacemi, které prokazují, že jsou porušovány zákony v takovém rozsahu, jaký nemá v evropském měřítku obdoby," uvedl Ries. Svá zjištění plánuje asociace zveřejnit na tiskové konferenci za dva týdny.
0 komentářů
přidat komentář