Nejlevnější nabídka na opravu vily Tugendhat je 140 milionů

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
29.09.2006 12:15
Brno

Brno - Brněnská radnice už vybrala firmu, která opraví vilu Tugendhat. Společnost nabídla nejnižší cenu, asi 140 milionů, její jméno ale zatím není ke zveřejnění, řekl dnes novinářům na oslavách výročí parku Lužánky náměstek primátora Miroslav Hošek. Radní ve středu rozhodli, že na rekonstrukci památky UNESCO uvolní 170 milionů. Částku však musí ještě schválit zastupitelstvo, stejně jako zvolenou stavební firmu.

Vila, která od roku 1994 patří městu, čeká na generální opravu několik let. Původně město počítalo s výdaji asi 112 milionů, později se mluvilo o částce 200 milionů.
Projekt na rekonstrukci vily je už podle Hoška hotový, a výběr firmy je tak to poslední, co stojí rekonstrukci v cestě. Všechno by ale mohl změnit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který teď musí prověřit zakázku města na projektovou dokumentaci k opravě. Brněnský krajský soud ve středu rozhodl, že magistrát ve výběrovém řízení na projekt pochybil. Podle zákona měl vyřadit vítězné sdružení v čele s firmou Omnia.
ÚOHS nyní čeká na písemné rozhodnutí soudu a bližší informace zatím neposkytl. Co přesně tedy verdikt soudu pro tendr na projekt i samotnou rekonstrukci znamená, proto není jasné. Podle Hoška je ale nepravděpodobné, že by antimonopolní úřad tendr zrušil.
Ve vile se bude rekonstruovat téměř všechno, včetně staticky narušených základů. Památkáři chtějí vilu ze 30. let uvést do původní historické podoby. Plánují například rukodělnou výrobu kování, umyvadel a dalších částí mobiliáře přesně podle původních plánů a z původních materiálů.
Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. Stavba by měla mít po rekonstrukci podobný ráz jako pražská Müllerova vila.


> Soud: Brno pochybilo, tendr k opravě vily Tugendhat není v pořádku [27.9.2006]
> Soud dnes posoudí verdikt ÚOHS k zakázce na opravu vily Tugendhat [27.9.2006]
> Brněnští radní schválili navýšení peněz na opravu vily Tugendhat [8.9.2006]
> Oprava vily Tugendhat se kvůli věrnosti detailů prodraží [11.8.2006]
> Rekonstrukce vily Tugendhat má začít na podzim [16.6.2006]
> Sympozium MATERIALITA s podporou společnosti Xella [24.5.2006]
> Vilu Tugendhat čeká oprava, dosavadní přípravy mapuje výstava [15.5.2006]
0 komentářů
přidat komentář

Související články