Náměstí Svobody v Brně ozdobí za rok nový hodinový stroj

Vložil
ČTK
08.07.2009 19:00
Brno

Brno - Náměstí Svobody v Brně ozdobí příští rok v létě nový hodinový stroj za 11,8 milionu korun. Radní jej vybrali v soutěži už v roce 2007, ale teprve v úterý určili firmu, která hodiny zhotoví. Novinářům to dnes řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Stroj navržený výtvarníky Oldřichem Rujbrem a Petrem Kameníkem bude 5,5 metru vysoký. Jeho zvláštností je to, že z něj každý den v 11:00 vypadne skleněná kulička.
    "Hodiny jsou vlastně poslední prvek, který umístíme na rekonstruované náměstí Svobody a který by měl prostranství oživit," uvedl Onderka. Termín dokončení objektu ze švédské žuly stanovila rada na srpen 2010.
    Město chtělo, aby hodiny nějak připomínaly události z roku 1645, kdy se Brno úspěšně ubránilo při obléhání švédskými vojsky. Švédský generál Torstenson se tehdy po čtyřech měsících bojů zavázal, že když nedobude město do poledne, odtáhne. Byl blízko úspěchu, a proto obránci odbili z chrámu na Petrově poledne v 11:00. Od té doby se říká, že brněnské poledne nastává o hodinu dříve.
    Umělci si vzpomněli na pověst, podle níž mohla Torstensona zabít jen skleněná kulka. Z hodinového stroje proto denně vypadne v 11:00 skleněná kulička. Bude v barvách Brna - proužkovaná červenobílá. Na cestě nitrem sloupu rozezvučí xylofonové destičky. Jedním z otvorů v  důmyslném mechanismu pak vypadne ven. "Bude to na ruletovém principu," řekl ČTK před časem Rujbr. S kolegou navrhovali, aby na obvodu hodin bylo 12 otvorů. Kdo bude mít dlaň nastavenou u správného z nich, kuličku získá.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
vtipné
Poi
09.07.09 12:08
zobrazit všechny komentáře

Související články