Nad Ostravou se rozzáří největší egyptská pyramida

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
26.08.2010 19:35
Ostrava

David Kotek [DAD]

Ostrava - Nad ostravským Masarykovým náměstím se v pátek večer rozsvítí Cheopsova pyramida, která je největší egyptskou pyramidou a rovněž prvním a do dnešní doby jediným zachovaným klasickým divem světa. Model nejznámějšího symbolu staroegyptské civilizace v měřítku 1:1 se nad městem rozhodla vztyčit skupina architektů, kteří tak chtějí názorně ukázat měřítko a proporce stavby. Akce má navíc podpořit kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015, řekl dnes novinářům za organizátory architekt David Kotek.
    "Projekt jsme začali připravovat hlavně z toho důvodů, že v současné době lidé posuzují architekturu z pohledu líbí-nelíbí. My si myslíme, že ta hloubka architektury je někde dál. Základními principy, kterými se architektura řídí, je kompozice, měřítko, proporce a toto by měl být jeden z prvních projektů, který by to měl ukázat," uvedl Kotek. Dodal, že lidé by se měli zamyslet nad velikostí v měřítku toho, co znají. "Znají pyramidu a znají městský blok, znají auto a můžou si to prostě srovnat," podotkl Kotek.
    Pyramida bude nad městem vztyčena pomocí světelných paprsků, jejichž reflektory budou ukotveny ve čtyřech bodech symbolizujících paty gigantického jehlanu. Lidé je najdou na Kuřím rynku, u Všeobecné zdravotní pojišťovny, v blízkosti tržnice u  Černé louky a u McDonaldu.
    Pyramida má základnu o délce strany asi 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, a výšku necelých 150 metrů. Stejně bude vypadat i světelný jehlan, který by měl být vidět i z míst za Ostravou. Odkud přesně bude možné pyramidu pozorovat, nelze nyní přesně odhadnout. Pro nasvícení budou použita čtyři svítidla s výkonem 2000 wattů, se světly tohoto výkonu se ozařují například fotbalové stadiony nebo hokejové haly.
    Cheopsova pyramida bude díky čtyřem světelným paprskům nad Ostravou zářit celý měsíc. Paradoxně by město mohlo poprvé těžit se zhoršené kvality ovzduší. Pokud bude totiž špatné ovzduší a počasí bude pyramida vidět nejlépe.
    Slavnostní rozsvěcení je plánováno od 20:00. Jeho součástí je nejen ohňostroj a samotné rozzáření pyramidy, ale speciálně nasvětlena bude i jedna z  budov na Masarykově náměstí. Součástí akce je také série přednášek. Bližší informace lze najít na stránkách www.pyramidanadostravou.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články