Náchod opraví prameník známé minerální vody Ida

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
06.04.2011 19:55
Náchod

Náchod - Radnice v Náchodě hodlá do poloviny roku opravit objekt s pramenem známé minerální vody Ida. Investici do opravy objektu v podobě kapličky a do technologie čerpání město odhaduje na asi 850.000 korun. ČTK to dnes řekl místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda).
    Zchátralý prameník běloveské kyselky Ida stojí na okraji lázní, které zanikly v 90. letech minulého století. Stojí na pozemku majitelů lázeňského areálu. S nimi se město nyní dohodlo na bezplatné půjčce prameníku, uvedl Šubert. V současné době kyselka vytéká z několika trubek volně do řeky Metuje, kde si ji lidé k pití nabírají.
    Kyselka Ida obsahuje arzén v množství překračující povolené normy. Město však podle Šuberta zřejmě nebude investovat statisíce korun do technologie, která by množství arzénu snížila. "Ida by tím ztratila svoji charakteristickou chuť," řekl Šubert. U prameníku by podle něj mohla být informace se složením vody a s upozorněním, že přílišná konzumace by mohla škodit zdraví.
    "Oprava prameníku by také mohla být prvním krokem k možné budoucí obnově běloveských lázní," řekl Šubert. O obnovu lázní se snaží náchodská radnice již mnoho let, ale zatím žádné jednání s potenciálními investory ke konkrétnímu výsledku nevedlo.
    Původní běloveskou stáčírnu kyselky Ida koupil podle informací ČTK v dražbě v roce 1991 za 110 milionů korun Antonín Moravec, jehož jméno je spojeno s krachem Kreditní a průmyslové banky Plzeň. Do prosince 2000 stáčírnu provozovala společnost s ručením omezeným Aqua Ida, jejímiž majiteli podle obchodního rejstříku byli příbuzní Moravce. Po krachu Aqua Idy v prosinci 2000 výrobu na krátkou dobu obnovila v lednu 2001 firma Nealko Karviná.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
skvele
peta
06.04.11 09:32
zobrazit všechny komentáře