Na sociální byty dostanou obce maximálně 5,6 mil. na tři roky

Vložil
ČTK
02.02.2007 20:45
Praha

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj omezí podporu obcím na výstavbu sociálních bytů na 200.000 eur (zhruba 5,6 milionu korun) pro jednoho příjemce na tři roky. Na dotaz ČTK to řekla ředitelka odboru bytové politiky MMR Daniela Grabmüllerová. Větší objem peněz by totiž podle Evropské komise byl nedovolenou veřejnou podporou. MMR mělo na letošek připraveno na tyto podpory 1,3 miliardy korun.

    Podpora ze strany MMR však může být ještě nižší, neboť hranice 200.000 eur se vztahuje na bytové dotace od všech úřadů. Vedle MMR sociální byty dotuje i Státní fond rozvoje bydlení a jeho program pro příjmově vymezené osoby. "Bude záležet na počtu příjemců, protože tato limitovaná podpora, označovaná jako 'de minims' nesmí být překročena," řekla Grabmüllerová na dotaz, kolika bytů se snížení dotkne.
    MMR ze svých programů dotuje tzv. podporované byty, což jsou chráněné byty, byty na půl cesty a vstupní byty pro mladé rodiny. "Patří sem například domovy s pečovatelskou službou," řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Kalous. Příjemci dotací jsou pouze obce. Podle Grabmüllerové se do vyjasnění celé záležitosti s Evropskou komisí bude postupovat právě metodou "de minims".
    Například Strakonice loni dokončily bytový dům pro lidi s nižšími příjmy za 39 milionů korun, z toho 16 miliony přispěl stát. Nyní radnice plánuje stavbu dalšího domu s byty. "Doufám, že se tak nestane, ale pokud by došlo ke snížení podpory, v rozpočtu to pokryto určitě nemáme," řekl ČTK starosta Pavel Vondrys.
    Případné omezení výše dotace by ale podle Vondryse mělo vést i k tomu, aby ministerstvo či další instituce přehodnotily dosavadní pravidla pro jejich přidělování. "Ze strany měst a obcí by totiž zřejmě došlo k tomu, že ztratí zájem se do podobné výstavby vůbec pouštět," dodal.
    Znojmo chce zase stavět domov důchodců. Částku 130 milionů chce radnice částečně hradit i z dotací od státu nebo z Evropské unie. Místostarosta Pavel Balík zatím neví, zda se jejich projektu změna pravidel dotkne. "Příští týden mám jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí," řekl.
    Naopak Prahy se zřejmě opatření MMR příliš nedotkne. "Stát nikdy zásadně Praze nepomohl, ani se sociální politikou, na dopravní komunikace, na metro, na nic," uvedl pražský radní Jiří Janeček. Dotace na sociální byty byly podle něj pro město již dříve "danajskými dary", protože Praha musela do výstavby vložit nemalé peníze, které se jí pak nevrátily.
    Loni vydalo MMR na podporované byty téměř 700 milionů korun, z jejichž pomocí bylo vybudováno 794 bytů. Kalous v týdnu řekl, že v minulých letech Brusel k  programům výhrady neměl, takže je stále šance, že se nechá přesvědčit i letos. "Budeme se snažit přesvědčit Brusel, že podpora sociálních bytů není nedovolená veřejná podpora," uvedl.
0 komentářů
přidat komentář