Muzejníci nadále chtějí archeopark lovců mamutů u Věstonic

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
29.11.2011 18:20
Mikulov (Břeclavsko) - Vedení muzea v Mikulově nevzdává své plány na vybudování archeoparku v Dolních Věstonicích na Břeclavsku, v nichž tým známého badatele Karla Absolona objevil kdysi Věstonickou venuši. Projekt měl přijít na 84 milionů korun, přičemž většinu peněz chtěl Jihomoravský kraj získat z evropských dotací. Kvůli potížím s pozemky ale o peníze nepožádal. Muzeum nyní připravuje podklady pro podání žádosti o dotaci v příštím roce, řekl dnes ČTK jeho ředitel Jiří Kubín.
     "Celá oblast Věstonicka je z historického hlediska zcela mimořádná. Jde o lokalitu světového významu. Proto nechceme, aby projekt archeoparku skončil u ledu," zdůraznil ředitel.
     O vybudování komplexu se jedná již léta. Stát by měl v lokalitě Pavlovských vrchů, které patřily v době kamenné k nejobydlenějším částem Evropy. Kvůli četným objeveným sídlištím ji dokonce archeologové dali přezdívku paleolitický New York.
     "Vůči této oblasti máme velký dluh. Moderní expozici měla mít již dávno," uvedl před časem Kubín. Zdůraznil, že Věstonice a okolí značně v tomto ohledu pokulhávají za jinými známými archeologickými oblastmi - německým Neandertalem či rakouským Willendorfem.
     V Dolních Věstonicích sice expozice věnovaná pravěkým lovcům již léta je, ale je značně zastaralá. Nový objekt by měl být vztyčen na hranici katastrálního území Věstonic a sousedního Pavlova, a to přímo nad odhalenými archeologickými vykopávkami.
     Ve vitrínách by návštěvníci měli spatřit četné příklady umění pravěkých lovců, především figurky zvířat z pálené hlíny. Součástí objektu by měl být prostorný sál pro přednášky, který dosud návštěvníkům této archeologické lokality scházel.
     Pokud záměr vyjde, mohly by začít stavební práce již v příštím roce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články