Možnosti prohlédnout si stoleté přehrady využily stovky lidí

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
28.08.2006 09:30
Praha

Mníšek (Liberecko) - Stovky lidí využily dnes možnosti prohlédnout si z blízka přehrady Fojtka a Mlýnice na Liberecku, které se dnes v rámci oslav své stoleté existence otevřely veřejnosti. Pro zájemce byla zpřístupněna i místa, kam se běžně dostane jen obsluha hrází. Prohlédli si chodby uvnitř hrázi, jimiž se dostali až pod úroveň hladiny a viděli i mechanismy, které přehrady ovládají.

    "Je to fascinující, ty přehrady postavili před sto lety a přesto stále slouží a vypadají, jako by se jich čas vůbec nedotýkal," poznamenal jeden z návštěvníků. Že jsou historická vodní díla skutečně v lepším stavu než některé modernější hráze, potvrdil ČTK i Jaroslav Jaroušek z jabloneckého závodu Povodí Labe. "Žádnou zásadnější rekonstrukci za dobu své existence nepotřebovaly, to třeba opravy o 70 let mladší přehrady Josefův Důl stojí ročně miliony," poznamenal Jaroušek.
    Oslavy stoletého výročí obou přehrad provázely dnes jízdy historického parního vlaku a bohatý kulturní program, ve kterém se mimo jiné představila liberecká skupina Těla, Anna K nebo Vladimír Mišík se skupinou Etc. "Se zájmem veřejnosti jsme spokojeni, přestože počasí je nestálé a v okolí řada dalších zajímavých akcí, přišlo kolem 1500 až 2000 lidí," řekl dnes ČTK organizátor oslav Pavel Mikez.
    Fojtka a Mlýnice jsou součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor vybudovány v letech 1902 až 1911. Pět přehrad: v Liberci na Harcovském potoce, v Bedřichově na Černé Nise, ve Fojtce na Fojtském potoce, v Mlýnici na Albrechtickém potoce a v Jablonci na Mšenském potoce, bylo postaveno podle projektu německého architekta Otto Intzema. Vybudovány byly především jako ochrana před povodněmi, které oblast na konci 19. století pravidelně postihovaly. "Naplánována byla ještě další přehrada na Jeřici, z finančních důvodů ke stavbě nedošlo," dodal Jaroušek.
    Pětice přehrad z lomového kamene, z nichž nejmenší je pětihektarová Mlýnice a naopak největší přehrada Bedřichov se zatopeným územím přes 40 hektarů, byla první vodohospodářskou soustavou nejen v Rakousku-Uhersku, ale v celé Evropě. Vybudovat je nechalo Vodní družstvo se sídlem v Liberci. Fojtku a Mlýnici postavila v letech 1904 až 1906 vídeňská společnost H. Rella. Výstavba 16 metrů vysoké a 146 metrů dlouhé hráze Fojtky a 22 metrů vysoké a 159 metrů dlouhé hráze Mlýnice tehdy přišla dohromady na zhruba 1,12 milionu rakouských korun.
0 komentářů
přidat komentář