Moravští patroni sv. Cyril a Metoděj budou mít v Brně památník

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
04.10.2011 19:40
Brno

Brno - Moravští duchovní patroni svatí Cyril a Metoděj budou mít nedaleko katedrály na brněnském vrchu Petrov památník. Bude odhalen v roce 2013 při příležitosti oslav 1150. výročí jejich příchodu na Velkou Moravu. ČTK to dnes řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

    Biskupství v uplynulých dnech vypsalo výtvarnou soutěž na podobu památníku. S největší pravděpodobností půjde o sousoší světců. Nicméně v podmínkách soutěže to není uvedeno. Biskupství tak chce dát možnost umělcům, aby přišli i s odvážnějšími návrhy. Výsledky soutěže by měly být známy ještě letos. V příštím roce by pak mohla začít stavba.
    S nápadem na vytvoření památníku věrozvěstů přišel brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "Vybudování památníku moravských duchovních patronů v moravské metropoli je jeho dlouholetým cílem, přičemž Petrov, jako dominanta města, je k umístění památníku nejdůstojnějším prostorem," doplnila Jandlová.
    Výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, kam přinesli křesťanství, písmo i slovanskou liturgii, bude za dva roky spojeno na Moravě s četnými oslavami. Očekává se také účast papeže Benedikta XVI. Moravu navštívil už předloni, kdy se bohoslužby s ním účastnilo v Brně-Tuřanech 120.000 věřících.
0 komentářů
přidat komentář

Související články