Moderní knihovna nemůže jen půjčovat knihy

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
02.06.2007 13:40
Tišnov

Tišnov - Knihovna, která by fungovala pouze jako půjčovna knih, by podle vedoucí knihovny v Tišnově Dagmar Kopřivové dnešní děti nezaujala. Moderní knihovna podle ní musí být místem, kde se děti setkávají, řeší tu své problémy, tráví tu čas a třeba i navštěvují kroužky. Právě tišnovská dětská knihovna byla dnes v soutěži Kamarádka knihovna vyhlášena jako nejlepší v Česku.
    "Děti musí do knihovny přitáhnout i něco jiného než jen knihy," řekla s  tím, že v Tišnově funguje knihovní budova jako neformální prostředí pro setkávání. Děti si tu sdělují své starosti a jejich trable s nimi řeší i  speciální pedagožka. V neformálním prostředí se jí prý děti víc svěří. "Je to pro ně neutrální půda, ne škola, nemocnice nebo ústav," podotkla Kopřivová.
    Tišnovská knihovna sídlí od roku 2005 v nově postavené budově. Oddělení pro děti zabírá asi 300 metrů čtverečních. Tvoří ho velká místnost, v níž jsou rozmístěny nízké regály, do nichž děti dosáhnou. Některé jsou rovné, jiné do kruhu. Součástí areálu je zahrada, přednáškový sál, čítárna či podium. "Je tam hodně prostoru a dětem se tam líbí," uvedla Kopřivová.
    Tišnovští knihovníci se podle Kopřivové dnešním úspěchem budou chlubit, ale že by si vedle dveří pověsili ceduli "nejlepší knihovna v zemi", se nechystají. "Asi nakoupíme hromadu knížek," popsala možnou podobu oslavy Kopřivová. Od pořadatele soutěže dostali Tišnovští jako vítězové prémii 30.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář