Ministerstvo zastavilo posuzování Máje jako případné památky

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
13.07.2006 14:25
Praha

Praha - Ministerstvo kultury pozastavilo projednávání návrhu historika architektury Rostislava Šváchy, který úřad žádal o prohlášení pražského obchodního domu Máj/Tesco za kulturní památku. Právní zástupce vlastníka požádal o přerušení řízení do 1. září proto, že chce sám doplnit podklady do tohoto řízení. "Ministerstvu kultury tak nezbylo, než v souladu se správním řádem toto správní řízení na požadovanou dobu přerušit," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková.

Nejzazší lhůta k vyjádření při zvlášť složitých případech je podle ministerstva 60 dní - bez případných přerušení řízení, které se právě děje. Zatím od zahájení řízení do jeho přerušení uběhlo 47 dní.
Ministerstvo si vyžádalo výpis z katastru nemovitostí, který dostalo v dubnu. Současně si vyžádalo stanoviska státní památkové péče a Ústavu dějin umění FF UK a Fakulty architektury ČVUT. Tesco v květnu požádalo o prodloužení lhůty pro své vyjádření, ministerstvo stanovuje patnáctidenní, a ta Tesku připadala krátká. Ministerstvo posunulo lhůtu na 9. června a ten den dostalo od právního zástupce Teska návrh na přerušení řízení. Jako důvod uvedl to, že byl vázán jiným podobným případem, řízením o prohlášení obchodního domu Tesco v Pardubicích za kulturní památku.
Úředníci tak mohou začít posuzovat Šváchovu žádost až v září. Historik podal podnět ministerstvu v březnu jako reakci na informace, že vlastník stavby ji chce rekonstruovat tak důkladně, že by neváhal objekt zcela nahradit novým. Úředníci mu ale sdělili, že řízení nemohou zahájit, neboť v návrhu chybí některé údaje, například přesná čísla pozemku, kde stavba stojí. V dubnu proto Švácha psal ministrovi, že jeho podřízení zbytečnými průtahy komplikují prohlašování navržených objektů za kulturní památky.
"Myslím, že veřejnost dost napjatě čeká na debatu o památkové hodnotě relativně mladých staveb, ale ministerstvo raději volí cestu byrokratických obstrukcí a mocenských demonstrací," míní historik. Prodlení při prohlašování moderních, ale i starších budov za památku mělo v minulosti často za následek jejich nenávratné poškození či úplné zničení.
Důvodem podání návrhu byla i diskuse o údajném záměru majitele Teska dům zbourat a postavit nový objekt. Majitel nyní mluví jen o přestavbě. Obecněji však Šváchovi a dalším odborníkům jde o to, aby památkám moderní architektury byla věnována pozornost. Zatímco v případě starších staveb mají historikové podporu u nejširší veřejnosti, stavby posledních 50 let lidé jako památky nevnímají, třebaže mnohdy jde o unikátní objekty.
Stejně jako Máj navrhoval Švácha loni za památku prohlásit obchodní dům Ještěd v Liberci, který také patří Tesku a které po jeho demolici plánuje novou stavbu. Úspěšný nebyl, zatímco prosadit se mu podařily čtyři stavby - ještědský vysílač, který se loni stal dokonce národní kulturní památkou a aspiruje na seznam UNESCO, budova Federálního shromáždění, hotelový dům v Praze na Invalidovně a Ústav makromolekulární chemie v Praze na Petřinách.
Švácha je přesvědčen o tom, že pro každé historické období by měl zůstat zachován reprezentativní vzorek staveb jako otisk doby. "Předpokládám, že ze 70. a 80. let by jich mohlo být tak asi 20," míní. Vedle obchodního domu Ještěd v Liberci a čtyř zmíněných památek by rád zachoval pražské stavby Kotva či Dům bytové kultury. I u moderních památek je ale třeba diferenciovat - naprosto odmítavě se Švácha i další experti vyjadřují o Kongresovém centru.


Tesco údajně plánuje demolici obchodního domu Máj >

Tesco chystá rozsáhlou opravu obchodního domu na Národní v Praze >

Protestní petice proti zbourání Máje >

Švácha podal návrh na prohlášení Máje za památku >

0 komentářů
přidat komentář

Související články