Majitel pozemku pro muzeum požaduje Edelmannův palác

Vložil
ČTK
25.02.2009 22:30
Olomouc

Olomouc - Edelmannův palác na olomouckém Horním náměstí požaduje podnikatel Miroslav Barnet za svůj pozemek pod budoucím Středoevropským forem v  Denisově ulici, které má být součástí Muzea umění. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD). Radnice nyní musí nechat palác ohodnotit a svolat kvůli jeho případnému prodeji mimořádné zastupitelstvo.
    Muzeum umění totiž musí na ministerstvo kultury podat projekt Středoevropského fora do konce března, aby se mohlo ucházet o peníze z EU. Středoevropské forum má stát až 900 milionů korun. Bez jasných vlastnických vztahů k pozemkům ale projekt podat nelze.
    Primátor Martin Novotný (ODS) zdůraznil, že podmínkou prodeje Edelmannova paláce je doplatek rozdílu mezi cenou pozemku v proluce v Denisově ulici a cenou historické budovy. Pohybovat by se mohl v řádu desítek milionů korun. Dalším požadavkem radnice je prodej paláce pouze ve chvíli, kdy bude jisté, že Muzeum umění se svým projektem uspěje, evropskou dotaci získá a Středoevropské forum vybuduje. "Chceme to ošetřit smlouvami o smlouvách budoucích," vysvětlil Novotný.
    Podnikatel Barnet je spolumajitelem Hanácké realitní kanceláře, restaurace a diskotéky Varna a obchodního domu Timpo. Figuruje asi v desítce firem.
    Muzeum umění vykoupilo pro Středoevropské forum již dříve šest ze sedmi potřebných pozemků. V  červnu 2008 byla instituce za přítomnosti ministrů a státních tajemníků z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska slavnostně založena, o dva měsíce později se ukázalo, že poslední pozemek muzeum není schopno získat.
    Ředitel muzea Pavel Zatloukal tehdy oznámil, že majitelé mají nepřiměřené požadavky. Manželé Nácarovi naopak tvrdili, že jim jde spíše o princip než o cenu. Obě strany byly ochotny akceptovat cenu sedm milionů korun za necelých 400 metrů čtverečních. Spor se točil kolem podílu v hotovosti a náhradní nemovitosti. Zatímco Nácarovi chtěli šest milionů hotově, muzeum jim nabídlo 5,4 milionu. Svůj pozemek nakonec prodali Barnetovi. "Tehdy nebylo možné překročit limity hotových peněz. Vycházely ze striktních pravidel ministerstva financí," řekl dnes ČTK Zatloukal.
    Středoevropské fórum má tvořit protiváhu jiné součásti Muzea umění, kterým je Arcidiecézní muzeum. Kromě výtvarných děl se má věnovat i komornímu divadlu a filmu a má mít rovněž rozsáhlou knihovnu. Podle Zatloukala je ale pořád možné, že tento středoevropský unikát v Olomouci nakonec nevznikne. V  takovém případě by Edelmannův palác ze 16. století zůstal městu.
    V minulosti radnice prodala na Horním náměstí například Salmův palác a dům U  Černého psa. Obě nemovitosti byly podle primátora ve špatném stavu, což se nedá říct o Edelmannově paláci. Téměř sousední Salmův palác stál 51 milionů korun.
10 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
radnice
Petr
26.02.09 06:16
Nehoráznost !
Ing. Pink
26.02.09 10:48
nehoráznost 2
Karel
26.02.09 08:35
nehoráznost 3
takyinzenyr
26.02.09 11:05
zobrazit všechny komentáře

Související články