Majitel domu musí na fasádě strpět satelity nájemníků

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
21.04.2010 22:55
Brno

Brno - Nájemníci nepotřebují souhlas majitele domu, pokud na fasádu objektu chtějí umístit anténu nebo satelit. Informoval o tom dnes ČTK ombudsman Otakar Motejl. Předpokládá, že s přechodem z analogového na digitální systém vysílání přibude i stížností z této oblasti. Potíže podle veřejného ochránce práv mohou nastat například při sporech o umístění antény.
    Podle stavebního zákona platí, že pouze pokud antény pro příjem rozhlasového a televizního vysílání přesahují i s nosnou konstrukcí délku 15 metrů, musí být jejich umístění na objekt ohlášeno stavebnímu úřadu. Jinak musí majitel domu zařízení na objektu strpět, aby měl nájemník možnost přijímat vysílání.
    Spory mezi vlastníky a nájemníky ohledně antén a satelitů by měly řešit stavební úřady. Stavební zákon je ale nekonkrétní - nestanoví v jakém rozsahu má úřad rozhodnout. Neříká tedy, zda může určit, kde má být anténa umístěna a jak má být veliká.
    Motejl zdůraznil, že problém by mělo řešit ministerstvo pro místní rozvoj s Českým telekomunikačním úřadem. Měly by vydat společné stanovisko a stavebním úřadům vysvětlit, jak postupovat. Veřejný ochránce práv již k tomu obě instituce v minulosti vyzval, řekla ČTK jeho mluvčí Iva Hrazdílková.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Roztomilé problémy
Thomas
22.04.10 02:05
...proč ne?!
Jasan
22.04.10 05:35
architekti!
Martis
23.04.10 10:10
zobrazit všechny komentáře