Lidé loni za umění utratili rekordních 881 milionů

Vložil
ČTK
19.02.2013 17:30
Praha

Údajně nejdražším prodaným uměleckým dílem je plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra koupila za více než 250 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun) od soukromého sběratele.
Praha - Rekordních 881 milionů loni utratili sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění. Loňský obrat o 17 procent překonal do té doby rekordní rok 2009, o 36 procent překonal předchozí rok 2011. Ke koupi deseti nejdražších děl loňského roku by případný zájemce potřeboval více než 200 milionů korun. Za více než milion korun se loni prodalo 138 obrazů a soch, což je o čtvrtinu více než o rok dřív.
    
Novinářům to dnes řekli zástupci portálu Artplus.cz, kteří výsledky loňského aukčního trhu shrnuli v pravidelné ročence a do výsledků započítávají i aukční přirážku. Aukční trh se podle odborníků čím dál více kultivuje. Více než dříve jsou sběratelé vybíraví, vyhledávají kvalitní díla i v rámci produkce slavných autorů. Důležitý pro kupce je kontext díla a jeho provenience, sami se také vzdělávají a nechávají si radit od odborníků. Stále více je také znát spolupráce galeristů a starožitníků se státními institucemi, řekl Robert Mečkovský.
     Podle Jana Skřivánka se ročně na českých aukcích objeví asi 25.000 položek, z toho přes 10.000 se prodá. Loni byla úspěšnost aukcí 41 procent. Díla nad milion korun tvoří 61 procent z obratu. "Platí, že deset procent nejdráže prodaných děl se postará o 90 procent obratu," řekl Skřivánek.
     Loňský rok na českých aukcích patřil zejména rekordu Františka Kupky, také ale dílům Emila Filly a čínskému umění. Nejdražším dílem roku se stal Kupkův obraz Tvar modré, který byl na jaře na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 55,75 milionu korun (i s  aukční přirážkou měl kupec zaplatit 57,42 milionu). Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo českého umění nejen v ČR, ale i na světovém trhu. Aukce ale možná bude zmařena, český stát totiž definitivně odmítl z díla sejmout památkovou ochranu, uvedl Skřivánek.
     Dalším fenoménem loňského roku bylo asijské umění, především díla mistra moderní tušové malby Čchi Paj-š'e. Zatímco v roce 2011 činil obrat asiatik asi 30 milionů korun, loni to bylo přes 120 milionů.
     Za uplynulých deset let sběratelé utratili přibližně 5,4 miliardy korun a za více než milion korun se prodalo kolem 750 děl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články