Liberecký kraj chce za přispění EU oživit opuštěné továrny

Vložil
ČTK
12.02.2007 11:50
Liberec

Liberec - Liberecký kraj chce získat peníze z evropských fondů na revitalizaci některých nevyužívaných a zchátralých areálů - převážně jde o  opuštěné továrny, zemědělské stavby, ale i některé památky. Odbor rozvoje proto vytypoval deset lokalit - po třech na Liberecku a Českolipsku a po dvou na Jablonecku a Semilsku, pro které připraví podrobné projekty revitalizace a využití. Na ně by pak bylo možné čerpat evropské peníze, uvádí dnešní liberecké přílohy Mladé fronty Dnes (MfD) a Práva.

    Na seznamu jsou kromě zámku v  Horní Polici i bývalý výzkumný ústav v Břehyni u Doks, areál Unitexu v  Jindřichovicích pod Smrkem, Textilana v Novém Městě pod Smrkem, bývalá továrna na výrobu pianin v Liberci-Kateřinkách. Nového využití by se mohly dočkat také bývalá sklárna ve Svoru na Českolipsku, nevyužívaný areál porcelánky v Desné či závod Seby T ve Velkých Hamrech na Jablonecku, textilka Hybler v Přepeřích nebo bývalá továrna Tofa na dřevěné hračky v Semilech.
    Podobných míst je ale v Libereckém kraji 364, vyplývá to ze studie brownfield, kterou v těchto dnech dokončil Liberecký kraj ve spolupráci Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Podle krajského radního pro rozvoj Víta Příkaského by se do těchto lokalit měl v budoucnu vrátit život. "Brownfield je pozemek nebo objekt, jenž se nachází na momentálně nebo dříve zastavěném území, není efektivně využíván a je zanedbaný či případně i kontaminovaný. Nemovitost nelze efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace," řekl Právu Příkaský.
    Hlavním přínosem vyhledávací studie pro Liberecký kraj je podle Příkaského získání přehledu o nevyužívaných lokalitách na území kraje a nalezení vhodného způsobu dalšího využití. Účelem revitalizace je optimální využití daných lokalit, podpora nových investic v oblasti podnikání, bydlení, volnočasových aktivit a v  neposlední řadě také zlepšení životního prostředí. Výsledky studie mohou kromě kraje využít i města či obce.
    V Libereckém kraji přitom nejde o první podobnou aktivitu - už před dvěma lety zpracovali odborníci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s libereckou Agentury regionálního rozvoje katalog 60 nevyužívaných průmyslových areálů v kraji. Odborníci jich ale našli na 300, nejvíc v oblasti Frýdlantska. Projekt tehdy podpořilo ministerstvo pro místní rozvoj. V kraji jsou i příklady, že staré objekty je možné úspěšně využít. K  nejznámějším patří zábavní Centrum Babylon v Liberci, které vzniklo z bývalé textilní továrny Hedva, nebo Obchodní akademie a hotelová škola, jež vznikla v  Turnově přestavbou kasáren.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Centrum Babylon?
Milan Nedvěd
18.02.07 12:07
zobrazit všechny komentáře