Liberecké kino Varšava po letech ožilo díky studentům architektury

Vložil
ČTK
22.10.2012 21:55
Liberec

Liberec - Akce Ještěd v kleci vrací ode dneška na týden život do bývalého libereckého kina Varšava, které je už čtyři roky zavřeno. Výstava architektů, přednášky, filmy či divadelní představení mají ukázat, čemu by mohlo v budoucnosti sloužit. O osudu prvorepublikové budovy budou zastupitelé rozhodovat ve čtvrtek. Na výběr mají dvě varianty, buď budovu prodat, nebo s  pomocí evropské dotace opravit a ponechat si ji, řekl dnes ČTK ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).
    
Prodejem budovy za minimálně sedm milionů korun se liberecké zastupitelstvo zabývá už od března. Proti je skupina architektů a dalších nadšenců, kteří vytvořili sdružení Zachraňme kino Varšava. Připravili už dokonce projekt, který zahrnuje nejen opravu chátrající budovy, ale i její přeměnu na multifunkční kulturní sál. Mělo by tam být artové kino pro všechny generace, prostor pro výstavy nebo divadelní představení.
     "Do projektu bychom chtěli zapojit i základní uměleckou školu a Domov pro mentálně postižené v Harcově, který by zde mohl provozovat chráněnou kavárnu," uvedl jeden ze zakladatelů sdružení architekt Ondřej Pleštil.
     Sdružení spočítalo, že rekonstrukce budovy a vybavení sálu by si vyžádaly asi 45 milionů korun. Při získání evropské dotace by byl podíl města zhruba osm milionů.
     Podle Šolce se ale musí vyřešit jeden závažný problém. "Poskytovatel dotace nám potvrdil, že tam nemůže být komerční nájem," nastínil. Ve Varšavě je dlouhodobě v pronájmu oblíbená restaurace Maškovka, která městu ročně platí 300.000 korun. Pokud by chtěla radnice žádat o evropskou dotaci, musel by podle Šolce provozovatel pizzerie dostat výpověď. Budovu totiž podle náměstka není možné v katastru nemovitostí rozdělit a město nemá peníze, aby mohlo rekonstrukci zaplatit jen ze své kasy.
     Kino Varšava leží ve Frýdlantské ulici v centru města. Nejstarší část pochází z roku 1922. Zděná, částečně podsklepená budova má tři podlaží a vlastní plynovou kotelnu. V přízemí je vstupní vestibul, šatna a promítací sál, o patro výš byl původně druhý vestibul, balkon a bufet. Z 20. let pochází také část přistavěná z Mariánské ulice, kde je dnes restaurace Maškovka.
     Výstavu architektonických návrhů absolventů Fakulty architektury v Liberci si mohou zájemci ve Varšavě ve večerních hodinách prohlédnout do neděle. Součástí akce jsou i takzvané živé večery, na nichž budou autoři prezentovat své návrhy. Dnes například od 21:00 promítnou dokument o filmu Cesta na měsíc a nabídnou i večerní prohlídka budovy. Filmy, koncerty nebo divadelní představení jsou připraveny také na další dny.
     Podrobný program je na www.kinovarsava.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články