Liberecká radnice chce ve starých lázních Dům zdraví

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
20.04.2006 12:00
Liberec

Liberec - Liberecká radnice by v chátrající budově novorenesančních lázní, které loni koupila, nejraději viděla Dům zdraví. Primátor Jiří Kittner dnes novinářům řekl, že radní posuzovali celkem čtyři varianty možného využití budovy. Využití pro lékařské služby a rehabilitaci se ukázalo jako nejvýhodnější.

"Nejen, že úprava bude nejméně náročná, provoz Domu zdraví by měl být i finančně soběstačný," uvedl primátor. Objekt je podle něj památkově chráněn, a proto nebude jednoduché do něj stavebně příliš zasahovat.
Projekt předpokládá zachování a rekonstrukci bazénové části. Měla by tam fungovat i balneoterapie, dietoterapie, pohybová léčba, masáže a fyzioteparie. Počítá se také s vybudováním restaurace a kadeřnictví, manikúry a dalších drobných služeb. Přestavba si vyžádá přes 453 milionů korun, její financování je však zatím nejasné. "Budova bude sloužit pro veřejné účely, proto lze uvažovat o spolufinancování z veřejných zdrojů státu i unie," doplnil mluvčí magistrátu Martin Korych.
Lázně chtěl původně využít krajský úřad pro potřeby Centra vzdělanosti Libereckého kraje, později ale od svého záměru upustil. Dalšími možnostmi pro jeho využití byly sociální služby, zázemí pro podnikatele nebo ubytovací zařízení hotelového typu. V regionu je však nadbytek ubytovacích míst a ani ostatní varianty se neukázaly jako ekonomicky reálné.
Novorenesanční liberecké lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Město loni památku získalo v dražbě za devět milionů korun, aby ji zachránilo před zničením. V posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali.
Město budovu převzalo loni v říjnu, od té doby se tam podle mluvčího radnice dělají nutné opravy. Město do nich chce letos investovat zhruba přes 11 milionů korun. Ve velmi špatném stavu je zejména vnější fasáda s bohatou kamenosochařskou výzdobou. Na květen chystá radnice benefiční akci na záchranu lázní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články