Liberec oživila nová socha, Rónova lampa

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
10.11.2009 17:45
Liberec

Liberec - V centru Liberce přibyla dnes nová socha. Její autor sochař Jaroslav Róna ji pojmenoval Edison, jeho dílo je současně funkční lampou, která bude osvětlovat jinak studený dlážděný dvorek mezi náměstím Edvarda Beneše a nákupním centrem Plaza. V Liberci to nebude jeho jediný výtvor, příští rok se objeví v sousedství horského hotelu Ještěd ještě socha Malý Marťan. ČTK to dnes řekla Ivona Raimanová, ředitelka společnosti Spacium, která se věnuje instalaci nových soch v Liberci.

    Podle ní Róna k jeho počinu inspirovala pouliční lampa, kterou osvětlil architekt Emil Králíček před téměř sto lety takzvanou Adamovu lékárnu na Václavském náměstí v Praze. "Je to jediná kubistická lampa na světě a Rónu vždycky fascinovala," podotkla Raimanová s tím, že od té doby nikdo umělecky zpracovanou lampu zřejmě nevytvořil.
    Rónův Edison, štíhlá propracovaná kovová lampa s oranžovou kopulí, je postmoderní. Prostor, kam ji Spacium umístilo, oživil, současně mu ale dal jakousi intimitu. "Vytváří zdání, že jde o umělecký artefakt vystavený jako v galerii," poznamenala Raimanová.
    Dvaapadesátiletý Róna je malíř, sochař, amatérský herec a literát. V roce 1987 stál u zrodu výtvarné skupiny Tvrdohlaví, která se scházela právě v Liberci. Je autorem pomníku Franze Kafky, který byl v roce 2003 odhalen na pražském Starém Městě. Před dvěma lety realizoval plastiku David a Goliáš v Chebu. Jeho díla vlastní přední světové galerie.
    Společnost Spacium vznikla před osmi lety. Usiluje o to, aby se Liberec stal městem soch, kde výtvarné umění bude nedílnou součástí života. Do Liberce už dostala Kouli Milana Housera před hotelem Zlatý lev a několik dočasných instalací před Severočeským muzeem. Před radnicí stála putovní Židle, po ní Vrabci sochařky Martiny Niubo a po nich Houserova skleněná Krychle. Další dílo se tam objeví příští rok. Z autobusové zastávky u knihovny se stala takzvaná Snídaně obrů Davida Černého a na tramvajové zastávce u kina Lípa je lavička nazvaná Věčná něha od Lukáše Rittsteina. Spacium uspořádalo také výstavu pod širým nebem v ulicích města, kvůli vandalům ji muselo předčasně ukončit.
0 komentářů
přidat komentář