Liberec o rok prodlouží přípravu nového územního plánu

Vložil
ČTK
31.03.2014 16:35
Liberec

Liberec - O rok se v Liberci prodlouží příprava nového územního plánu, který bude řešit rozvoj města v příštích 20 až 30 letech. Radnice chtěla mít nový územní plán schválený už letos v červnu, kvůli nejasnostem v novele stavebního zákona ho ale vydá zřejmě až v polovině roku 2015. ČTK o tom dnes informoval primátorčin náměstek Jiří Rutkovský (Unie pro sport a zdraví).
    Novela stavebního zákona platná od minulého roku změnila podle náměstka podmínky pro pořizování územního plánu. "V této novele není však jasně definováno, jak postupovat v případě, že byl již zpracován koncept územního plánu, a k němu byly uplatněny námitky a připomínky stejně jako k projednávanému návrhu územního plánu Liberec," uvedl Rutkovský. Radnice se s žádostí o pomoc obrátila na kraj i ministerstvo pro místní rozvoj a z jejich vyjádření vyplývá, že Liberec musí nechat znovu vypracovat návrhy rozhodnutí k námitkám a připomínkám.
    "Pokud bychom nedbali na jednoznačná doporučení z kraje a ministerstva, mohl by být územní plán soudně napaden a celá práce by přišla vniveč," upozornil náměstek. Celkem musí podle něj znovu zpracovat 2000 návrhů rozhodnutí. Radnice se například musí vypořádat s protesty lidí z Ostašova, kterým se nelíbí navržená trasa sběrné dopravní komunikace ani plán na vybudování průmyslové zóny.
    Současný územní plán je z roku 2002 a jeho platnost končí v roce 2020. Nový připravuje Liberec už od roku 2007. Na rozdíl od jiných měst podobné velikosti má stotisícový Liberec omezené možnosti rozvoje. Město je ohraničeno Jizerskými horami a Ještědským hřbetem. Jde o zalesněné lokality, které jsou chráněné a nelze je zastavět. Omezená je i možnost zástavby kvalitní zemědělské půdy. Liberec je navíc unikátní zelenými pásy, které z horských pásem vybíhají a rozdělují zástavbu ve městě. Přesto i nový územní plán počítá s dalším rozvojem - odhaduje se totiž, že počet obyvatel města stoupne ze současných zhruba 102.000 do roku 2030 na 106.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář