Léčebné lázně Bohdaneč znovu otevřely pavilon Gočár

Vložil
ČTK
03.03.2014 15:50
Josef Gočár


Lázně Bohdaneč (Pardubicko) - Léčebné lázně Bohdaneč dnes po víc než roce znovu otevřely pavilon Gočár. Předchozí vedení jej kvůli špatnému technickému stavu a úbytku klientů uzavřelo vloni v lednu, nový management rozhodl v polovině roku o jeho opravách, které začaly v říjnu. Autorem stavby v kubistickém slohu je známý architekt Josef Gočár, do pavilonu se už nastěhovali první lázeňští hosté, řekl dnes novinářům výkonný ředitel společnosti Léčebných lázní Bohdaneč Jiří Vitík.
    "Je to z hlediska architektury náš nejcennější pavilon a v budoucnu bychom byli rádi, aby se dočkal kompletní rekonstrukce v duchu kubistické architektury," uvedl Vitík.
    Lázně zatím opravily střechu pavilonu, klempířské prvky a okna, v prvním patře vyměnily vodovodní rozvody, odpady, sanitární vybavení a elektroinstalaci. Prostory jsou nově vymalované, dostaly podlahové krytiny, byla zřízena WiFi síť, v pokojích jsou televize. Náklady dosáhly asi čtyř milionů korun. Na obnovu ještě čekají například původní kubistické výmalby v přízemí.
    Lázeňský pavilon byl slavnostně otevřen 1. května 1913. Autor navrhl nejen vnější podobu, ale i kompletní interiér stavby včetně nábytku, lustrů a výmalby. V roce 1926 prošel pavilon první rekonstrukcí, kdy bylo pro zvýšení lůžkové kapacity přistavěno druhé patro, které však už nenavázalo zcela na původní kubistický ráz. Pavilon poznamenala i přestavba z poloviny 60. let, kdy bylo necitlive přestavěno přízemí objektu včetně vstupní haly.
    Slavnostní symbolické otevření lázeňské sezony je letos plánováno na 3. května. Léčebné Lázně Bohdaneč se specializují na léčbu pohybového aparátu a nervových onemocnění. Při léčení využívají unikátní slatinná ložiska s rašelinou, jejíž stáří se odhaduje na 4000 let. Jako jediné lázně v Česku využívají slatinu prostřednictvím zábalových van. Dalším léčivým zdrojem je minerální voda, alkalická kyselka využívaná při vodoléčbě, cvičení v bazénu a dalších lázeňských procedurách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články