KRNAP postaví ve Vrchlabí centrum ekologického vzdělávání

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
16.06.2010 15:20
Vrchlabí (Trutnovsko) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) postaví v těsném sousedství svého sídla ve Vrchlabí moderní centrum ekologického vzdělávání. Stavba objektu za zhruba 89 milionů korun by měla začít letos na podzim a hotová by měla být do konce roku 2011. Na stavbu KRNAP v  minulých dnech získal dotaci z fondů Evropské unie. Novinářům to dnes řekl ředitel parku Jan Hřebačka.
    Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání bude podle něj místem pro vzdělávání a výchovu dětí, mládeže i  dospělých. Umožní pořádání přednášek a konferencí. "Využívat jej budou moci i  kolegové z polského Krkonošského národního parku. Na polské straně Krkonoš podobné zařízení není," řekl Hřebačka.
    Hlavní část objektu by měla být ukryta ve svahu pod zemí, střecha bude pochozí. Tvar budovy by měl být odvozen od typologie Krkonoš, a měl by tak sloužit jako abstraktní model k pochopení krajiny nejvyšších českých hor. Uvnitř objektu bude například přednáškový sál pro téměř 80 lidí, výukový sál s galerií pro 30 osob a ekologická laboratoř.
    Vzdělávací centrum není jediným projektem, na který se národnímu parku podařilo získat dotaci z fondů EU. Aktuálně KRNAP s podporou EU realizuje či chystá téměř desítku projektů za více než 200 milionů korun. Část z nich tvoří společné projekty s polským Krkonošským národním parkem.
    "Nyní spolu s  Poláky začínáme společný projekt geografického informačního systému, jehož hlavním cílem je zlepšení ochrany přírody," řekl Hřebačka. Hodnota projektu je 32 milionů korun. S polskou stranou KRNAP pracuje i na projektu rozvoje turistické infrastruktury za 44 milionů korun. Jeho součástí je revitalizace vrchlabské klášterní zahrady s postavením geologické expozice a vybudování informačního centra v polském Karpaczi.
    Fondy EU například podpořily i  projekt rekonstrukce krkonošských turistických chodníků a lesních cest za 51 milionů korun. "Zatím běží jeho první část, oprava chodníku k prameni Labe ze směru od Harrachova za necelý milion korun," řekl mluvčí parku Radek Drahný. Hlavní část peněz pak půjde do konce příštího roku na opravu téměř 19 kilometrů lesních cest.
0 komentářů
přidat komentář