Krize zvýšila kvalitu kanceláří v centru Prahy, tvrdí developeři

Vložil
ČTK
22.01.2014 20:20
Praha

Praha - Jedním z důsledků ekonomické krize je růst kvality nových kanceláří, hlavně v centru Prahy. Developeři se tak snaží nalákat nájemníky do nových prostor. Na dnešním diskusním setkání Stavebního fóra to řekli zástupci developerů, kteří v centru hlavního města postavili vlastní administrativní komplexy.
    "S krizí se změnilo chování nájemců tak, že pokud už má přijít do nových prostor, tak to pro něj musí znamenat buď vyšší kvalitu nebo úsporu. Developeři nyní mnohem více naslouchají nájemcům a kladou větší důraz na použití kvalitnějších materiálů," řekl ředitel pronájmů kanceláří skupiny CPI Pavel Skřivánek.
    Investiční skupina CPI podnikatele Radovana Vítka nyní dokončuje multifunkční komplex Quadrio v Národní ulici přímo nad stanicí metra. Firma prý projekt staví tak, aby splnil podmínky pro zisk certifikátu pro zelené budovy Leed Silver. "Ještě v roce 2007 si developeři mysleli, že zelené certifikáty dělat nebudou, ale tlak nájemců tento postoj změnil a nyní se to u nových projektů stalo standardem. U většiny investičních fondů je navíc nějaká zelená certifikace podmínkou," podotkl Skřivánek.
    Zelenou certifikaci Leed Gold, která je o stupeň přísnější, má také nedávno dokončená budova Florentinum investorské skupiny Penta vedle Masarykova nádraží. "U projektů, které se staví v Praze 1, kvalita po vypuknutí krize opravdu vzrostla. Firmy, které si tu pronajímají kanceláře, se totiž nesoustředí jen na rozlohu, ale sledují také celkový vzhled, kvalitu a v neposlední řadě vyžadují i prestižní adresu," doplnil projektový ředitel Penty Petr Palička.
    Krize developerům však i prospěla, protože kvůli krizi ve stavebnictví mohou při stavbě ušetřit. "Stavebníci bojují o přežití a výrazně snižují své marže. Pro developery to znamená, že za stejnou cenu jako dříve získají vyšší kvalitu nebo stejnou kvalitu za nižší cenu," upozornil Skřivánek.
    Podle Paličky krize také "oddělila zrno od plev". "Zmizeli developeři, kteří neměli peníze a stavěli jen díky bankovním úvěrům. Nyní úvěr nedostanete, pokud nemáte předem dostatek pronajatých prostor. I tak se ale úvěry pohybují kolem 60 až 70 procent, takže například u projektu za miliardu potřebuje minimálně 300 milionů korun z vlastního," řekl.
0 komentářů
přidat komentář