Krajský soud bude znovu řešit pokutu 500.000 Kč komoře inženýrů

Vložil
ČTK
25.09.2007 00:05
Brno

Brno - Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě nejspíš dostane zpět 500.000 korun, které jí dříve vyměřil jako pokutu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Komora stanovovala ceny práce svých členů, což je dle úřadu nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) ale uznal, že komora podle zákona neměla pokutu dostat, a vrátil případ ke Krajskému soudu v Brně, řekl dnes ČTK mluvčí NSS Michal Lovritš. Sankce zatím platí, mohl by ji zrušit právě rozsudek krajského soudu.
    Krajský soud se bude muset řídit výtkami NSS, potvrdil soudce krajského soudu Jaroslav Tesák. ÚOHS zatím neobdržel rozsudek písemně, a proto se zatím nebude vyjadřovat, uvedl Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS.
    Komora má asi 25.000 členů. V roce 2002 schválila svůj řád, který obsahoval ceny za výkony stavebních inženýrů a techniků s autorizací. "Ceny za výkony autorizovaných inženýrů a techniků nepodléhají cenové regulaci a měly by vzniknout jen na základě tržní nabídky a poptávky," vysvětlil už dříve důvod pokuty bývalý předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář.
    Komora proto musela změnit obsah Výkonového a honorářového řádu s hodinovými sazbami za výkony, nebo tabulky s údaji o započitatelném procentu pro výpočet honoráře. "I když komora v průběhu správního řízení deklarovala, že se jedná o nezávazný dokument, přesto byly informace o výši honoráře pro členy komory inspirující," míní mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.
    Komora podle NSS mohla vydávat ceníky a honorářové řády, které mají doporučující charakter. "Je nepochybné, že vydání - byť nezávazného - Výkonového a honorářového řádu stěžovatelkou (komorou) je úkonem způsobilým narušit hospodářskou soutěž na předmětném relevantním trhu," uznává předsedkyně senátu NSS Ludmila Valentová. Přesto podle zákona nemohl ÚOHS samotné vydání ceníku pokutovat, doplnila.
0 komentářů
přidat komentář