Knihy se v budoucnu budou tisknout na přání zákazníka

Vložil
ČTK
21.05.2009 23:15
Brno

Brno - Lidé budou mít v blízké budoucnosti možnost koupit si knihu bez obav, že bude vyprodaná. Polygrafický průmysl využívá digitalizace a vyvíjí internetové portály, přes něž si budou moci zákazníci knihu objednat a tiskárna ji do několika dnů vytiskne. Obecný směr jde od velkých objemů tištěných ofsetem na sklad k malým, na míru šitým publikacím vytištěným digitálně, řekl ČTK na veletrhu EmbaxPrint Martin Křikava ze společnosti Océ.
    "V Evropě již několik firem vydavatelům nabízí vytvoření internetového portálu, jakési knihovny, kde budou všechny tituly vždy skladem. Klient ji jenom objedná. Systém sám vygeneruje zakázku, ve výrobě se z paměti automaticky vyvolá předloha knihy, sama se zařadí do fronty, vytiskne a vyexpeduje přímo na adresu objednavatele," popsal fungování virtuální knihovny ředitel společnosti Grafie Martin Novotný.
    Vydavatel může například zadat, při jakém minimálním počtu objednávek se má zakázka generovat, to podle finanční náročnosti provozních nákladů tiskárny. Zákazník tak může knihu dostat ve stejném termínu, jako by si ji objednal ze skladu přes klasický internetový obchod. Zakázky lze navíc personalizovat, například nadepsáním jména zákazníka nebo předtištěným osobním věnováním.
    Digitální tisk se podle odborníků bude čím dál více prosazovat nejen při výrobě knih, ale také v ostatních oborech polygrafie. Klasický ofset zůstane nenahraditelný jen u tisku obalů a novin a publikací se statisícovými náklady. Podle Křikavy to souvisí nejenom s krizí, kvůli níž tiskárny nemají na drahé ofsetové stroje peníze, ale i změnám v poptávce. Firmy mají menší kanceláře a sklady a než by si nechali najednou na ofsetu vytisknout hromady letáků, raději jich objednají méně vícekrát po sobě. "Digitálně tištěné publikace mají výhodu i v tom, že jejich obsah lze upravovat, i další várky jsou tak stále aktuální," dodal Křikava.
0 komentářů
přidat komentář