Knihovna v H. Králové stěhuje stovky tisíc knih do nové budovy

Zdroj
Jakub Sochor
Vložil
ČTK
17.01.2013 22:10
Hradec Králové

Budova před konverzí
Hradec Králové - Městská knihovna v Hradci Králové stěhuje stovky tisíc knih do nového sídla, které za zhruba 200 milionů korun vzniklo v bývalé továrně Vertex. První návštěvníky by knihovna měla přivítat v polovině března. ČTK to dnes řekla její mluvčí Vladimíra Svobodová.

    "Knihy, které přiváží stěhovací firma, umísťujeme do regálů a připravujeme, aby náš knižní fond byl připravený na otevření. V nové budově bude naprostá většina knih přímo přístupná veřejnosti," řekla Svobodová. Knihy se do nového objektu stěhují ze skladů u Nechanic i z ústřední půjčovny v Tomkově ulici, která byla uzavřena v prosinci. Lidé v Hradci Králové si nyní mohou knihy půjčovat v ostatních pobočkách knihovny.
    Stěhování knih by mělo být hotové do konce února. "V březnu bychom přestěhovali personál, připojili počítačové sítě a zhruba v polovině měsíce přivítali první návštěvníky," řekla Svobodová. V polovině března by se podle ní měla v novém objektu otevřít také kavárna a výstavní prostory.
    Knihovna měla původně začít fungovat loni v září, prodlevu podle dřívějšího vyjádření radnice způsobilo opakování výběrového řízení na dodavatele interiéru, dopracování dokumentace a změny v požárním posouzení objektu. Město na stavbu knihovny získalo zhruba 137 milionů korun z evropských dotací.
    Nová knihovna, která vznikla podle návrhu architekta a herce Davida Vávry, nabídne lidem i personálu lepší zázemí. V budově bude například dětské oddělení s hernou, kavárna a prostory pro zvukovou knihovnu pro nevidomé. Více informací o knihovně a projektu je možné najít na www.knihovnahk.cz.
    V Hradci Králové od roku 2008 funguje krajská Studijní a vědecká knihovna. Stavba moderní budovy ve tvaru písmene X trvala čtyři roky a přišla na 405 milionů korun. Kromě knihovnických služeb nabízí konferenční sál s kapacitou 100 míst, literární kavárnu a galerijní prostory.
0 komentářů
přidat komentář

Související články