Kniha Plzeň z nebe po 10 letech mapuje největší změny ve městě

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
29.11.2014 11:05
Plzeň

Plzeň - Největší změny vzhledu města za poslední dekádu mapuje kniha Plzeň z nebe po deseti letech. Jde o 80. titul za 15letou historii plzeňského vydavatelství a nakladatelství Starý most. O původní knihu Plzeň z nebe z roku 2004 byl velký zájem. Kvůli tomu, že se Plzeň ale hodně změnila, firma nemohla udělat dotisk a připravit knihu novou. ČTK to řekl spolumajitel Petr Flachs.
    Největší proměny jsou vidět v lokalitách v centru Plzně, a to na místě bývalého výstaviště, kde je dnes obchodní centrum Plaza a Nové divadlo, a dále v oblasti Rychtářky, fotbalového stadionu a Mlýnské strouhy. "Změnila vizáž i využití míst občany," uvedl.
    Podle spolumajitele nakladatelství Zdeňka Hůrky se značně proměnilo náměstí Republiky, kde jsou nové kašny, dlažba i fasády domů. "Neuvědomujeme si to. Myslíme si, že je Plzeň po deseti letech stejná, ale ona je úplně jiná. Barevnější, krásnější a výstavnější," řekl.
    Všechny nové fotografie jsou od plzeňského autora Jaroslava Vogeltanze. "Dále jsme znovu použili 15 snímků zesnulého Jiřího Bergra, který dělal první knihu, a srovnali jsme je se současností," uvedl spolumajitel Petr Mazný. Velmi atraktivní jsou například letecké snímky oslav osvobození, zápasu Viktorie Plzeň proti Bayernu Mnichov v Lize mistrů a koncert skupiny Lucie v lochotínském amfiteátru. Na konci knihy jsou snímky satelitů Plzně jako jsou Zruč, Letkov, Chotíkov a Tymákov.
    Nakladatelství Starý most křtilo první knihu přesně přes 15 lety. Šlo o titul Plzeň 1880 až 1935, která je zatím s 9100 prodanými výtisky nejprodávanějším titulem. Knihou s největším nákladem byla Škodovka v historických fotografiích, jíž bylo vytištěno, i pro firmu, 10.200. Trvale slušný prodej si drží kniha o fenoménu strachu ve sportu od hokejového trenéra Mariana Jelínka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články