Klub za starou Prahu: Knihovna by mohla být méně dominantní

Vložil
ČTK
08.03.2007 16:20
Praha

Praha - Návrh nové budovy Národní knihovny na pražské Letné je podle Klubu za starou Prahu pozoruhodnou a neotřelou stavbou, vůči svému okolí je však příliš dominantní. Lepšímu začlenění do místního i celoměstského kontextu by prospělo částečné zmenšení objemu stavby, stojí ve stanovisku, které dnes sdružení poskytlo ČTK.

    Plánovaná novostavba podle něj výrazně vstupuje do tradičních pohledů jak od Starého Města k Letné, tak přes Letenskou pláň od Holešovic k západu, tedy směrem ke Svatovítské katedrále. "Zejména z  dálkových pohledů z Letné působí její hmota nepříznivě jako konkurence subtilních věží katedrály," upozorňuje klub. Soudí, že zmenšení objemu stavby by z budovy učinilo to, k čemu je přirozeně přeurčena - výraznou dominantu rozhraní Letenské pláně a Bubenče, která by byla citlivým a zároveň velmi invenčním doplněním unikátních pohledů na letenské panorama.
    Návrh architekta Jana Kaplického podle sdružení patří mezi pozoruhodné a velmi neotřelé stavby. "Lze říci, že jeho organická architektura nalezla na Letenské pláni vhodný krajinný rámec a že lze z tohoto pohledu hovořit o stavbě svého druhu kontextuální. Letenskou plání však její urbanistický kontext nekončí," upozorňuje klub.
    Stavba je situována na rozhraní volné pláně a vilové čtvrti, která přechází v typickou nízkou bubenečskou činžovní zástavbu. Velikost sousedních vilových domů představuje dvě až tři patra, tedy zhruba devět až dvanáct metrů, vzdálenější činžovní domy mají v průměru pět až šest pater, tedy přibližně 18 až 21 metrů. Výška nové knihovny dosahuje asi 50 metrů, čímž podle sdružení výrazně přesahuje všechny stavby v okolí, a to zjevně ve "prospěch aspirace na postavení nové celoměstské dominanty". "Tato záměrně nadnesená urbanistická dominance je z  našeho hlediska jediným vážným problémem celého projektu," stojí v prohlášení.
    Klub také tvrdí, že skupina sousedních vilových domů je již několik let předmětem záměrné pozemkové spekulace, která počítá s masivním nárůstem další zástavby. Je podle něj proto zapotřebí se na tuto skutečnost zaměřit a případným účelovým zásahům zabránit.
    Sdružení soudí, že instituce typu Národní knihovny má svým společenským významem nesporné oprávnění chtít pro svou novou budovu kvalitní a výraznou architekturu. "Klub Za starou Prahu oceňuje přístup vedení knihovny, které se rozhodlo vyřešit podobu své nové budovy mezinárodní architektonickou soutěží. Takto odpovědný přístup je v současné době bohužel vzácný, a to i u veřejných institucí obdobného významu," napsali autoři prohlášení.
    Návrh stavby nové budovy Národní knihovny stihl během několika dní od svého zveřejnění vyvolat různé reakce. Ministerstvo kultury i  pražský magistrát včetně svého památkového odboru prostřednictvím svých představitelů vyjadřují projektu náklonnost. Národní památkový ústav zatím své stanovisko neřekl. Ředitel Národní galerie Milan Knížák by stavbu v této podobě rád v Praze viděl, ale na jiném místě.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Klub za starou Prahu?
Jiří Havelka
10.03.07 12:40
Klub za starou Prahu?
Václav Jandáček
10.03.07 09:43
ad: referendum
HoBr
12.03.07 04:39
zobrazit všechny komentáře