Klasicistní dům v Praze 1 chce firma přestavět na hotel

Zdroj
Tereza Měrtlová
Vložil
ČTK
05.08.2008 13:50
Praha

Praha - Pozdně klasicistní dům v Petrské ulici uprostřed Prahy chce stavební firma údajně přebudovat na hotel. Podle Klubu Za starou Prahu je chystaná přestavba demoliční a neadekvátně brutální. Architektonická kancelář, která pro dům navrhla řešení, se brání tím, že dům není kulturní památka a že rekonstrukce je nutná, protože budova je ve špatném stavu. O úpravách domu, který je podle klubu jedním ze vzácných pozůstatků původní mlýnské čtvrti, budou rozhodovat magistrátní památkáři.

"Chystá se tam hotel," řekla dnes ČTK předsedkyně klubu Kateřina Bečková. Z původní nadzemní stavby se mají podle klubu ponechat pouze obvodové zdi do Petrské a částečně Půtovy a Stárkovy ulice. "Nejde zdaleka o první pražský případ, kdy se investor k historické památkově nechráněné budově chová téměř jako k volné stavební parcele," uvedl klub v tiskové zprávě. Nejohroženější jsou z tohoto důvodu budovy z období první a druhé třetiny 19. století, ke kterým patří i stavba se zelenou fasádou v Petrské. Dům patří do Pražské památkové rezervace, zapsané v seznamu světových památek UNESCO.
Rekonstrukci obhajuje architekt Petr Malínský z atelieru DaM, který přestavbu navrhl. Budova je podle něj ve velmi špatném stavu, co se týká statiky. Dokázal to podle architekta i provedený průzkum. "Nejde všechno prohlásit za památku," řekl dnes ČTK Malínský, který je předsedou poradního orgánu ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka.
Rozhodnout o přestavbě má právě Kněžínkův odbor. Podle Kněžínka ale nejde o střet zájmů, v podobných případech člen sboru nehlasuje, vysvětlil dnes ČTK. "Správní řízení dosud nebylo ukončeno, proto nelze za odbor hovořit o výsledném rozhodnutí," řekla dnes ČTK Ivana Síbrtová z památkového odboru. Odbor bude podle Síbrtové rozhodovat na základě statického posudku objektu, stavebně-historického průzkumu, inventarizace prvků v objektu a vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ).
Podle klubu ovšem NPÚ "prodělal zarážející názorový obrat". Nejdřív byl záměr vyloučený, pak ředitel ústavu Michael Zachař změnil verdikt na realizovatelný, uvedl klub. Sdružení kritizuje také to, že statický posudek byl zpracován na objednávku a náklady investora, nemůže proto být považován za jediný argument pro demolici památky.
Radnice Prahy 1 nemůže podle mluvčího Alexandra Korába s rozhodnutím o přestavbě nic dělat. Nicméně i jednání radnice dokazuje špatný stav domu. "Vyzývali jsme vlastníka k zabezpečení objektu, ten tak učinil," uvedl Koráb. Podle klubu ale nejde o takový stav, který by opravňoval k demoličnímu zásahu.
Původní zástavba mlýnské čtvrti zanikla v souvislosti s regulací vltavského břehu a jeho okolí ve 20. letech 20. století. Objekt v Petrské vznikl spojením dvou stavebních celků. Průčelní budova do Petrské ulice v podobě pozdně klasicistního nájemního domu vznikla ve druhé třetině 19. století. V jádru podle klubu nepochybně nese i stopy starších stavebních etap.


> Stanovisko Klubu Za starou Prahu k záměru demoliční rekonstrukce domu čp. 1166-II v Petrské ulici
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
exemplární příklad
Vích
05.08.08 09:19
tomas
tomas
05.08.08 09:09
Odporný projekt dostavby
10.08.08 11:57
zobrazit všechny komentáře