Stavbami roku Plzeňska jsou bytový dům, rekreační objekt a paluba u nádraží

Vložil
ČTK
14.09.2022 07:35
Plzeň

Plzeň – Stavbami roku Plzeňského kraje za loňský rok jsou bytový dům v Jetelové ulici v Plzni, rekreační objekt Útulnoff v Milínově na jižním Plzeňsku a veřejný prostor u plzeňského nádraží Paluba Hamburk. Cenu veřejnosti i poroty má přeměna nevy- užívaných veřejných záchodků u plzeňského parku Homolka na kavárnu. Letos bylo přihlášeno 37 staveb, nominaci jich získalo 19. Reprezentovaly šest soutěžních kategorií, nejsilnější byly novostavby. ČTK to řekl šéf krajského odboru regionálního rozvoje a předseda odborné poroty Miloslav Michalec.


"Všechny nominované stavby byly zkolaudované nebo zprovozněné v loňském roce, který byl pro stavebnictví velmi náročný. To se však na nich nijak nepodepsalo a jejich nesporná kvalita nás vedla k udělení titulů a ve třech kategoriích a docenili jsme i další stavby," uvedl.

Bytový dům Jetelová byl vybrán jako vítěz za citlivé urbanistické a kvalitní architektonické řešení ve významné rezidenční čtvrti města. Dřevostavba u Milínova nazvaná Útulnoff, určená pro ubytování hostů, získala titul za netradiční řešení, které podle poroty vhodně doplňuje okolní přírodu. Paluba Hamburk před nádražím pak za inovativní přístup, který podle porotců znamená pro Plzeň významný krok ke zvýšení kvality veřejného prostoru.

V parku Homolka v Plzni ocenila porota i veřejnost přestavbu WC na kavárnu Smetanka s terasou. Radikální proměna nevzhledného objektu z něj učinila jedno z nejnavštěvovanějších míst čtvrti Slovany. "Kavárna je mým tajným tipem pro všechny, kdo si rádi dopřejí dobrou kávu a domácí zákusky. Zároveň je centrem setkávání příznivců kultury a sportu," řekl Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, která je partnerem soutěže.

Hejtman Rudolf Špoták (Piráti) ocenil obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích na Plzeňsku. "Díky pečlivé práci zedníků, štukatérů, restaurátorů a množství konzultací s předními odborníky se stal významným středem kláštera," řekl. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu si odnesla revitalizace a rekonstrukce brownfieldu v areálu hospodářského dvora v památkově chráněné tvrzi v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku. Podle náměstka MPO Eduarda Muřického vznikl jedinečný prostor pro komerční, sportovní a kulturní aktivity. Ministerstvo je spoluautorem Národní strategie regenerace brownfieldů 2019 až 2024.

Čestná uznání dostaly hasičské zbrojnice v Chodském Újezdě na Domažlicku a v Letinech na Plzeňsku, revitalizace katedrály sv. Bartoloměje v Plzni a nová ulice Na Sudech v Plzni, která zvyšuje bezpečnost a plynulost dopravy.

Loni se o ceny utkalo 40 staveb, nejvíc ze všech 14 krajů ČR, a třem z nich byl udělen krajský titul Stavba roku. V kategorii novostaveb ho získala dostavba východního ambitu kláštera v Mariánské Týnici na Plzeňsku, v rekonstrukcích pak Kulturní centrum – Pivovar Domažlice a nejlepší stavbou pro bydlení byl zvolen Atriový dům ve svahu v Plzni. U veřejnosti pak vyhrálo prodloužení tramvajové trati na Borská pole.
0 komentářů
přidat komentář

Související články