Kaplický připustil, že jím navržená knihovna nemusí v Praze stát

Vložil
ČTK
15.10.2007 00:10
Praha

Praha 14. října (ČTK) - Světoznámý architekt českého původu Jan Kaplický poprvé připustil, že by jeho návrh nové budovy Národní knihovny vůbec nemusel v Praze stát. Kaplický také varoval, že by po krachu soutěže, ve které jeho návrh budovy na Letenské pláni zvítězil, mohli mít světoví architekti k podobným řízením v ČR nedůvěru. Uvedl to v rozhovoru v televizi Nova.

Pražský primátor Pavel Bém, který umístění budovy v navrhované podobě na Letné považuje za nešťastné, Nově řekl, že nová knihovna je ve vztahu k pražské památkové rezervaci nekonečně neohleduplná a nerespektuje územní plán. Narušila by podle něj pražské panorama, proto ji chce magistrát přemístit jinam. "Jestli to Praha chce, tak já tady nemám co dělat, to by bylo velice smutné," uvedl Kaplický.
Architekt vyzval primátora k veřejné televizní diskusi o svém návrhu nové budovy Národní knihovny. Má prý dojem, že je dění kolem knihovny zpolitizované a v Česku se opakuje historie, že se všechno "probírá v nějakých tajných komnatách". Stavby podle něj v Česku "zastavovali a ničili bolševici". Politický podtext sporu o knihovnu Bém odmítá.
Budoucnost nové budovy Národní knihovny (NK) na Letné je stále více nejistá. Svůj nesouhlas se stavbou vyjadřuje většina nejvýznamnější části pražského zastupitelstva, klubu ODS. Pokud se město skutečně postaví proti, není možné podle ředitele NK Vlastimil Ježka stavbu prosadit. S pražským primátorem chce o knihovně jednat i ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL).
Občanští demokraté jsou ochotni tolerovat stavbu umístěnou dál od centra Prahy, tomu se Kaplický brání. Zároveň odmítá zjednodušené debaty o změně barvy či vzhledu knihovny. K takovým věcem se chce vyjádřit jen v odborné diskusi.
Návrh knihovny vyvolal bouřlivé reakce hned po zveřejnění. Mezi její odpůrce patří prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel ji naopak podporuje. Podle ankety ČTK z tohoto týdne většina architektů míní, že by Praha měla Kaplického stavbu mít. Většina si ale také myslí, že by se pro ni mělo vybrat jiné místo.
Debaty se však vedou nejen o zamýšlené podobě knihovny, ale i o místě, kde by měla budova stát. Praha sice pro novou stavbu knihovny na Letné loni hlasovala téměř jednomyslně - tehdy ale nebyl znám pozdější vítězný návrh. Podle většiny oslovených odborníků problémy plynou z toho, že před soutěží chyběla urbanistická studie Letné. Řešila by nejen knihovnu, která má stát na místě v územním plánu dlouhodobě vyhrazeném pro stavbu kulturního charakteru, ale i další zamýšlené budovy na pláni. Parcela pro knihovnu je mimo vlastní Letenskou pláň. Absenci koncepce zástavby Letné včera v ČT kritizovali také Jehlička a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD).
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Knihovna
architekt
15.10.07 03:30
politická architektúra
Leo Podstanicky
18.10.07 08:52
Kaplický v politika
Leo Podstanicky
18.10.07 09:20
zobrazit všechny komentáře