Hrobka aviatika Kašpara se opraví dle návrhu pardubického studia

Vložil
ČTK
24.10.2012 21:05
Pardubice

stávající stav
Pardubice - Společnost Jana Kašpara vybrala vítězný návrh na renovaci hrobky tohoto významného českého aviatika a pardubického rodáka. Návrh vytvořili pardubičtí autoři Josef Procházka a Jan Třeštík. Náklady by měly dosáhnout 360.000 korun a pokud vše půjde dobře, měla by být hrobka hotová do konce letošního roku. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

    "Na nákladech se bude podílet městská část Pardubice V, Pardubický kraj i sponzoři. Příspěvek přislíbila například aviatikova praneteř Eva Perrová. Hodnoticími kritérii soutěže byla například originalita, kreativita či výtvarná a architektonická úroveň řešení," uvedl Kotyk.
    Hrobka bude mít decentní šedou a černou barvu a nebude na ní chybět vyobrazení slavného letounu Blériot, kterým Jan Kašpar (1883 ž 1927) dokázal v roce 1911 přeletět mezi Pardubicemi a Prahou-Velkou Chuchlí. Vítězný návrh vybrala porota, ve které zasedla například Eva Perrová, architekti Miroslav Řepa nebo Jiří Weinzettl či historik umění Bohdan Šeda.
    Kromě opravy Kašparovy hrobky má v Pardubicích brzy vzniknout také jeho socha. Má stát na třídě Míru, město připravuje architektonickou soutěž. Aviatika v Pardubicích připomíná už památník s malým letadlem na náměstí Dukelských hrdinů. V podchodu vlakového nádraží je pamětní deska ke 125. výročí letcova narození. Na místě kdysi stával hangár a letecká škola. V roce 2010 přibyla další pamětní deska, a to v ulici Bratranců Veverkových v domě číslo 645, kde Kašpar dožil u své sestry. Zemřel 2. března 1927.
0 komentářů
přidat komentář

Související články